Звіт керівника

 


Звіт роботи директора 

ЗДО «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського, 

Всеукраїнського центру із розповсюдження та впровадження ідей В.О.Сухомлинського

Тоцької Т.П.

за 2020-2021 н.р.

По вулиці Білодубравній 8, що в м. Бровари, розташувався ще в 1981 році заклад дошкільної освіти «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського. Батьки і працівники вважають, що нашим дітям пощастило: дошкільний заклад розташований у мальовничій, затишній місцевості. Парк, озеро над озером красуні берізки, а із-за білокорих берізок визирає казкова будівля дитсадка. Світла і легка з ясними біло-голубими вікнами, вона схожа на казковий теремок. Його щоденно заповнює дзвінкоголоса малеча. Чорняві, біляві, русяві голівки, сині, сірі, карі оченята – дівчатка і хлоп’ятка розбігаються  по своїм групах, що затишно розташувались на двох поверхах. П’ять днів на тиждень з ранку до вечора чекають на малят іграшки, казки, веселі ігри та забави, перші уроки доброти, людяності, ввічливості.

Тут навчають, виховують, радіють, люблять, турбуються. В кожній дитині – цілий світ, кожна дитина – то особистість. І щоб ця маленька особистість виросла щедрою, доброю, люблячою, вихованою трудиться весь колектив дошкільного закладу.

Будинок садочка – типовий, розрахований на 6 груп на 140 місць, великі, просторі, достатньо освітлені приміщення. Але на цьому схожість з іншими дошкільними закладами закінчується, бо починається те, що називається «власним обличчям». І має його не тільки сам садок, а й кожна група, кожен кабінет. Все оформлення інтер’єрів приміщень виконане власними руками колективу. Картини з соломки – це наша гордість, наше обличчя, наш імідж. 

Весною 2019 року за благодійні внески батьків була проведена робота із посадки фруктових дерев – було закладено Сад Матері. Оформили бузкову алею, на якій посадили 22 куща бузку, а також був створений ягідник – висадили 45 кущів чорної та червоної смородини. 

Силами батьків кожної групи протягом літа будуть про водитись косметичні ремонти груп, ігрового майданчику, дві комори.

3 квітня 1992 року дошкільний заклад підпорядкований Броварському міському відділу освіти. 

Площа двору закладу дошкільної освіти становить 1,3 га. Двір розбитий на 6 майданчиків, які обладнані павільйонами і необхідними спорудами. На території дитсадка є 2-а фізкультурних майданчики, а також майданчик по вивченню правил дорожнього руху. Крім цього навколо садочка розбиті чудові квітники, має садочок фруктовий сад. В дошкільному закладі діє 6 груп: 1 ясельна, 2 молодші, 1 середня, 2 старші.

З 01.01.2000 року на базі заклад дошкільної освіти «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського було відкрито Інститутом проблем виховання, АПН України експериментальний майданчик, мета якого - оновлення змісту, форм і методів у дошкільному вихованні з "Впровадження спадщини Василя Сухомлинського в морально-естетичному вихованні дітей"

31.12.2008 року заклад дошкільної освіти «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського було надано статус експериментального навчального закладу Всеукраїнського рівня. Науковим керівником експерименту призначено Кононко О.Л., заступника директора Інституту проблем виховання АПН України, доктора психологічних наук, професора; науковим консультантом експерименту - Сухомлинську О.В., академіка-секретаря відділення теорії та історії педагогіки АПН України, доктора педагогічних наук, дійсного члена АПН України.

У 2015 році було успішно завершено дослідно-експериментальну роботу (наказ Міністерства освіти і науки України  №220, від 27.02.2015р. ) та відкрито на базі дошкільного навчального закладу Всеукраїнський центр по розповсюдженню та впровадженню ідей В.О.Сухомлинського серед дошкільних навчальних закладів України (наказ Міністерства освіти і науки України  №353, від 25.03.2015р.)

За додатковими штатами в садочку працюють: практичний психолог, керівник гуртка з англійської мови, керівник гуртка з природи, керівник гуртка по хореографії, інструктор з фізкультури, керівник гуртка образотворчої діяльності, логопеди. 

У дошкільному закладі: 

ІІ- ї категорії – 6-и педагога;

мають педагогічне звання «вихователь-методист» - 8 педагогів;

                                             «керівник гуртка-методист» - 5 педагога;

                                             «практичний психолог-методист» - 1;

                                             «вчитель-логопед» - 1;

Мають знак: 

«Відмінник освіти» - 3 педагога;

                    «Софії Русової» - 3 педагога;

«Василя Сухомлинського» -1

Підводячи підсумки освітньо-виховної роботи за 2019-2020 н.р. кожен керівник має поставити перед собою питання. Що ми зробили за звітний період? Що нам вдалося? В цьому році ми ставили трохи інші питання: «Що ми не зробили? Чого нам так і не вдалося досягнути? Які помилки були зроблені в роботі? Що нам необхідно враховувати в наступному році? » І прийшли до висновку, що у сучасних умовах розвитку дошкільної освіти вже неможливо працювати по-старому. Змінилися запити суспільства, а отже слід оновити усі сфери життя закладів дошкільної освіти. Нині педагог має володіти інноваційними технологіями або хоча б мати уявлення про них. Лише так він зможе удосконалити свою педагогічну майстерність.

Хочеться розпочати зі слів В.О.Сухомлинського, який говорив: «Той хто висушив сльози на обличчі дитини і викликав посмішку на її устах, достойніший, зодчого, що спорудив найдостойніший храм.

Так наша місія – звести споруду людського щастя. Це і є виховання, це і є творення душі.» (т.5 ст 464).

Підсумовуючи роботу закладу дошкільної освіти за 2020 – 2021 н.р. можна сказати, що педагоги виконали поставлені завдання, але багато в чому залежало від епідемічної ситуації в країні. 

Так ХХVII Всеукраїнський педагогічні читання які відбулися 30 вересня 2020 році в нашому закладі і в місті, проходили онлайн, а це знизило активність людей, і якість самого заходу. Наші педагоги Корнет О.П., керівник гуртка театралізованого танцю, вихователь Єрмоленко Ю.М., керівник гуртка Гавриленко Н.С., психолог Ліждвой Л.М. – підготували чудові презентації своєї роботи і активно приймали участь в роботі педагогічних читань. 

В цьому році ми працювали над вирішенням таких завдань, як:

1. Турбота про здоров’я дітей – вихованню здорової особистості.

2. Формування творчої особистості дошкільника, розвиток творчих здібностей. 

3. Формування моральних рис характеру дітей через літературні оповідання В.О.Сухомлинського.

 

Всі ці завдання вирішувались і в повсякденному житті (під час прогулянок, спостережень, ігор), а також під час спеціально організованих занять.

ІІ педрада «Від екології природи до екології душі», - така її тема, проходила дуже цікаво і результативно. 

Вихователі навчали дітей розуміти що таке добро і зло (вихователь Смірнова І.В.). обговорювали питання «Чи може природа бути злою і коли?» за казкою в якій розповідається про те, як їжачиха роздала всі свої голки і стала голою. Діти в ході розмови роздумували про те, які вони добрі справи можуть робити.

Вихователь Левадська Н.Л. в ході заняття проводила експеримент із свічкою, яка палає і порівнювала полум’я з людиною, яка дарує тепло та вчила дітей оцінювати вчинки Сонечка-жучка з казки про добре серце. 

Кривошлик О.М. проводячи заняття за оповіданням В.О.Сухомлинського «Покинуте кошеня», вчила дітей розуміти такі поняття як страх, про відчуття і почуття які виникли у кошеняти і дівчинки.

Ліждвой Л.М. говорила з дітьми про погані вчинки, які роблять люди і те, які слід залишають погані справи в душі людини, порівнюючи це з забиванням цвяхів в дошку. Вона на цьому прикладі пояснила дітям, що дірочки від цвяхів – це рани, образи, які залишаються на все життя.

Єрмоленко Ю.М. проводила заняття за оповіданням В.О.Сухомлинського «Яблуко в осінньому саду» через яке навчала дітей ділитись, виховувала повагу до мами.

Мозолевська Л.О. теж вела з дітьми розмову про доброту, діти пояснювала те як вони розуміють значення слова «доброта», де вона живе в чому проявляється. Застосувала дуже цікавий прийом «Дерево доброти». Діти розповідали про те, яке добро на дотик, як за допомогою жестів, міміки можна показати добрі почуття. 

Ситюк Н.М. в бесіді з дітьми ставила питання «Що таке добро? Доброта тепла чи холодна? На що вона схожа?» та через драматизацію казки і настільний театр доводила дітям суть.

 

  Хочеться подякувати всьому педагогічному колективу нашого дитячого закладу, який вкладав, в роботу свою душу, серце, любов і бажання принести радість дітям. Вихователі раділи з того, що оченята дітей сміються, а не плачуть, були щасливі від кожного вдало проведеного заняття, розваги, свята. Протягом року не було байдужості і не бажання творити радість і щастя в дитячих серцях. І нам багато чого вдалось зробити за минулий рік. 

Головними завданнями в 2020-2021 н.р. були:

1. Інтеграція наскрізних соціальних навичок у щоденне життя дитини, формування компетентностей, які підготують її до успішного життя в інформаційному та постінформаційному суспільстві.

2. Виховання особистості здатної до критичного та креативного мислення.

3. Апробувати і узагальнити в практичній діяльності педагогів з дітьми інноваційні освітні технології.

4. Розкриття сутності пізнання світу через моральність літературних творів В.О.Сухомлинського.

І вони здійснювались під час педрад та інших методичних заходів освітньо-виховної роботи з дітьми. 

Так перше завдання річного плану «Інтеграція наскрізних соціальних навичок у щоденне життя дитини, формування компетентностей, які підготують її до успішного життя в інформаційному та постінформаційному суспільстві.» здійснювалось протягом всього освітньо-виховного процесу, під час всього життя дітей в дошкільному закладі – як під час організованої так і під час самостійної діяльності дітей. 

Друге завдання – «Виховання особистості здатної до критичного та креативного мислення.» здійснювалось під час виконання програмових завдань з розвитку мовлення, математики та пізнавальної активності дітей протягом всього освітнього процесу. Вихователі продумували завдання для дітей і самі проявляли неабияку творчість та креативність. Так, готуючись до другої педради, яка вразила всіх своєю організованістю та співпрацею вихователів всіх груп. Педагоги втілювали свої ідеї через виготовлення дидактичних ігор з фетру для роботи з дітьми всіх вікових груп. До роботи з фетру були залучені батьки. Спільною працею було виготовлено багато необхідного цікавого та змістовного дидактичного та розвивального матеріалу для роботи з дітьми саморобних ігор з фетру, які представили на цій педраді. Вихователі Єрмоленко Ю.М., Нєкрасова Л.П., придумали цікаві завдання та конкурси для педагогів та нагороджували їх саморобними медалями. 

Надзвичайно цікаві посібники були представлені вихователями Смірновою І.В. та Левадською Н.Л., які долучили до роботи своїх батьків. Мама Андрієць Олена виготовила з фетру персонажів до казки «Голодна гусінь», а також набір предметів до творчої гри «Косметика». Мама Глухова Євгенія вив’язала гачком персонажів до казок «Ріпка», «Колосок», «Теремок», а також багато речей з одягу для творчої гри «Продуктовий супермаркет».

Вихователі Кривошлик О.М., Мозолевська Л.О. молодшо-середньої групи також залучили маму Олійниченко Олену до виготовлення дидактичної гри з фетру «Чудо-грибок», мама Бараннік Наталії виготовила гру «Веселі сонечка». Ряд дидактичних ігор з фетру «Шнурівка», «Змійка», «Кольоровий футбол» які виготовила Кривошлик О.М. були цікаві для дітей. 

Педагоги Малигіна Ю.Т., Шипко Н.П. (середня група № 4) придбали заготовки зображень до казок: «Нові пригоди колобка», «Троє поросят», «Теремок», «Ріпка», з метою зацікавленості дітей до створення своїх казок.

Ситюк Н.М., Галай Л.М. вихователі старшої групи придбали зображення до дидактичних ігор «В саду, на городі», «Хто, що їсть», «Чарівна книга казок», «Як Маша і Міша вчилась рахувати» і таким чином збагатили цими посібниками дидактичні матеріали з розвитку мовлення.

Надзвичайно цікавою була робота вихователя ясельно-молодшої групи Єрмоленко Ю.М., яка виготовила з фетру дидактичну гру «Геометричні тварини» та «Чарівна шафа». А Некрасова Л.П. виготовила планшети з фетру згідно пір року та «Дерево пори року». А також ці педагоги придбали та повирізали заготовки дидактичних ігор з фетру «Хто, що їсть?», «Хто літає, стрибає, плаває?», «Професії дорослих?», «Пори року. Чотири сезони.», «Маленькі кулінари?», «Зваримо борщ, суп?», «Зваримо компот?», «Що, де росте?» (овочі і фрукти), «Свійські тварини в твоєму краї?»

І якщо підсумувати роботу всіх педагогів, то можна впевнено сказати, що всі педагоги були креативними, зацікавленими, у виготовленні дидактичних ігор з фетру і збагатили матеріальну базу надзвичайно цікавими посібниками.

Третє завдання, яке звучало «Апробувати і узагальнити в практичній діяльності педагогів з дітьми інноваційні освітні технології.», вирішувалось на ІІІ-ій педраді під час підготовки літературно-проектної діяльності на тему «Сонь – син Соняха».

В розробці цього проекту брали участь всі педагоги. Сам проект складається з таких тем:

1-а - квітка соняшник – символ України за літературним твором В.О.Сухомлинського «Квітка сонця»;

2-а - за змістом казки «Історія про зернятко, яке вміло говорить В.Правоторової», вихователь Мозолевська Л.О.;

3-я – «Соняшник – важлива і корисна квітка» за оповіданням «Сон – син Соняха» автор Медведєва. «Соняшник – це диво квітка», вихователь Галай Л.М.

4-а – «Соняшник – це диво квітка», вихователь Смірнова І.В.;

5-а – «Соняшник – рослина, яка надихає митців на творчість» педагоги: Гавриленко Н.С., Малигіна Ю.Т., Шипко Н.П.

Ця літературно-проектна робота – є результатом проектної діяльності наших педагогів, які прагнули внести свої авторські інноваційні технології в роботу з дітьми і підняти нашу освітню роботу на більш якісний рівень. Кожен з п’яти тематичних блоків цієї проектної роботи складався з: 

- певної теми і мети до неї;

- розробленого методичного інструментарію до теми, що являється безпосереднім планом роботи вихователя з дітьми; 

- моделі цієї теми;

- моделі художнього твору і конспекту заняття з використанням оповідання чи казки;

- дидактичні ігри по даній темі.

Зазначена проектна діяльність цікава, змістовна і в повній мірі застосовується в роботі з дітьми.

Четверте завдання «Розкриття сутності пізнання світу через моральність літературних творів В.О.Сухомлинського.», виконувалось постійно вихователями у повсякденній роботі з дітьми під час читань казок, оповідань В.О.Сухомлинського практично щоденно. Педагоги закладу постійно читають дітям оповідання В.О.Сухомлинського на різні теми, а після проводять бесіди з дітьми під час яких діти висловлюють власні судження про світ, вчинки, вчаться розмірковувати що погано, а що добре. 

В цьому навчальному році:

- 27 вересня 2020 році Тоцька Т.П. взяла участь у ХХVI Всеукраїнських педагогічних читаннях «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: методична спадщина педагога в контексті ідей Нової української школи» з доповіддю на тему «Добре слово,  або як прищеплювати любов до рідної мови.» 

- 14.11.2020 р. проведено науково-практичний семінар в ЗДО «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського, Всеукраїнський центр із розповсюдження і впровадження ідей В.О.Сухомлинського. Приймали гостей педагогів НВК Павлишської ЗОШ І-ІІІ ступенів – ліцею імені В.О.Сухомлинського. Тема доповіді «Природа – частинка нас самих, а байдужість до природи – це байдужість до власної долі» В.О.Сухомлинський.

 

Аналіз стану навчально-виховної роботи за розділами програми

 

Морально – етичне виховання

«Вчити дитину відчувати – це найскладніше, що є у вихованні. Школа сердечності, чуйності, доброти – це дружба, взаєморозуміння, повага в дитячому колективі» 

В.О. Сухомлинський

Протягом року педагоги закладу багато уваги приділяли створенню проблемних ситуацій по формуванню гармонійної, творчої особистості, здатної:

- співпереживати, розпізнавати добро і зло (насамперед, у самій собі);

- доброзичливо ставитися до навколишнього;

- знаходити красу в звуках, кольорі, слові, у взаєминах між людьми.

Особливо це ми бачили під час маминих свят, які відбулися 05 - 06.03.2020 за мотивами казок «Попелюшка» Шарля Перро у старших групах та «Козенятко Рудуду» у молодшо-середніх групах.

Ми знаємо, що без формування морального стержня, без прийняття відповідальності за кожне своє слово, думку, вчинок ніколи не буде переборена криза людяності в суспільстві, не збережеться людина в людині, тим більше не виросте людина з дитини, у якої скалічена душа.

Такі завдання вирішувались в минулому році і стоятимуть перед вихователями в новому.

Вирішувати ці завдання нам допомагають літературні оповідання і казки В.О. Сухомлинського, тому що його твори для дітей найбільше джерело впливу на їх почуття, переживання. Уроки, які Василь Сухомлинський дає в своїх оповіданнях – це уроки на все життя і для дорослих і дітей. Наше завдання навчити дітей осмислено відноситись до своїх почуттів, до свого внутрішнього світу, розвивати вміння керувати своїми почуттями. 

 

Ігрова діяльність

«Без гри немає і не може бути повноцінного дитячого розвитку. Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе в світі гри, казки, музики фантазії, творчості. Без цього вона – засушена квітка».

                                                                                               В.О. Сухомлинський

В закладі дошкільної освіти багато уваги приділяють грі – як основними виду діяльності дітей до шкільного віку, одним з характерних закономірностей дитячого розвитку, одним із основних засобів навчання. Найбільш важливими серед ігор для дітей дошкільного віку, як відомо, є творчі та розвивальні ігри, тривалі за часом. Що потребують багаторазових повторень одноманітних вправ, водночас захоплюють та зацікавлюють дітей.

Гра робить освітній процес емоційним, дієвим і дає змогу дитині здобути необхідні. 

В новому навчальному році нам педагогам необхідно шукати найбільш широке та ефективне використання дидактичних ігор для підвищення рівня розумового розвитку дітей і поліпшення їхнього рівня підготовки до школи. Адже дидактичні ігри являють собою багатопланове, складне педагогічне явище. Ігровий метод навчання дітей дошкільного віку – це і форма навчання, і самостійна ігрова діяльність, і засіб усебічного розвитку особистості дитини. Це перше завдання, яке потребує вирішення. 

В наступному році перед вихователями буде стояти ще одне важливе завдання – створення ігрового простору для дітей, забезпечення умов ігрового простору для гри.

Вільні матеріали стимулюють дітей до спілкування і взаємодії, заохочують до об’єднання і групової роботи, тобто вільні матеріали допомагають формувати соціальну компетентність, розвивати креативність й інноваційність. Слід зазначити, що доступні природні й побутові матеріали заохочують дітей обстежувати довкілля, під час маніпуляцій з ними малята активно здобувають знання про світ на основі власного досвіду 

В новому 2021 - 2022 н.р. нам необхідно передусім розв’язати наступну проблему: вихователі кожної групи має створити куточки вільних матеріалів сенсорні коробки (пластикові контейнери.) з ґудзиками, стрічками, кришечками від пляшок, мушлями, камінцями і т.д.

Отже давайте по-новому поглянемо на освітній простір кожної групової кімнати, можливо його можна під лаштувати під запити дітей?

Протягом року вихователі ігровій діяльності приділяли багато уваги. У грі виразно проявляються особливості мислення й фантазії дитини, її емоційність, активність, розвивається творчість, потреба у спілкуванні. Гра – це серйозна справа й для самої дитини. Гра – це фантастичний світ. «Гра дітей – дзеркало суспільства» - тонко підмітив чеський письменник Юліус Фучік. 

Наші вихователі допомагають дітям перетворювати гру на змістовну, цікаву діяльність, забезпечивши її дидактичну і виховну цінність і при цьому зберігши свободу творчого вираження дитини. Щороку вихователі поповнюють ігрову матеріальну базу:

- яселно-молодша група поповнили ігрові куточки новими іграшками за кошти батьків: перукарня, аптечка, лікарня, будівельний матеріал, кошики для мегамаркету, дерев’яні пазли, ляльки, магнітний конструктор, машинки, комплет касових апаратів для магазину;

- молодшо-середня група придбали в ігрові куточки за кошти батьків: плитолу, фетрові набори їжи (овочі, фрукти, вермішель, печиво), набори диких тварин і  свійських, настільні ігри, меблі в куточок для лікаря та авто трек;

- середньо-старша група батьки були особливо активні придбали: магнітну книжку, магнітне яйце-конструктор, сенсорна гра «Мішечок», пазли великого розміру («Прогулянка в лісі», «Транспорт»), шнурівки «Черевик», «Яблуко і черв’як», набори для кухні, театру, магнітний великий геометричний конструктор, математична гра, м’ячі, лопатки, відеречка, сітку для воріт, столи і стільці;

- старша група поповнили ігрові куточки за кошти батьків: пазлами, настільними іграшками, машинками, лего конструктором, набор «Перукарня», «Лікарня», «Аптечка».  

В цьому році перед вихователями буде стояти питання – як зробити ігрове середовище для дітей комфортним, розвивальним, безпечним і мотивованим? А ще куточки мають бути мобільними, не формальними. Чекаємо на цікаві пропозиції обговоримо найкращі з них.

 

Патріотичне виховання

«Патріотизм починається з любові  до людини.  Патріотизм починається з колиски… Вічно живим і незамінним джерелом патріотичних почуттів і переконань є любов сина і доньки до матері й батька, матері й батька до дітей, взаємна відданість і вірність, яка створює честь сім?ї.» 

 В.О. Сухомлинський

 

Лише національне виховання спроможне виплекати цілісну, високоморальну, патріотично налаштовану особистість. Тому в дитячому садку обов’язково має відчуватися національний дух. Так вважають педагоги нашого закладу.

Ми ставимо за мету:

- Виховувати у дітей та батьків патріотизм як найважливішу духовно-моральну і соціальну цінність; любов та повагу до захисників держави; готовність активно надавати посильну волонтерську допомогу;

- Збагатити знання дітей з історії рідного міста, його пам’яток, музеїв, української державності й громадянства, культури народу, його традицій, народних і державних свят;

- Формувати шанобливе ставлення до державних символів України – Герба, Прапора, Гімну;

- Підтримувати прагнення вихованців до самовираження, самореалізації;

- Залучати педагогічний колектив та батьків, громадські організації до реалізації завдань національно-патріотичного виховання на прикладах героїзму бійців АТО, волонтерів відповідно до положень Концепції національно-патріотичного виховання.

Головним підходом до втілення зазначених завдань обрали діяльнісний, аби не лише плекати в дітей (і дорослих) патріотичні почуття, а й спонукати проявляти їх у конкретних діях. Педагоги нашого дошкільного закладу знають, що любов до Батьківщини народжується з інтересу до найближчого довкілля, з милування красою рідної природи, з любові до рідного міста і краю. Тому ми велику увагу приділяємо проведенню екскурсій, піших та автобусних подорожей по історичних місцях міста, відвідуванню музеїв.

Любов до найрідніших людей, до рідного дому плекають батьки з колиски. І часточкою цієї любові є ціннісне ставлення до природи, що оточує дитину з перших днів життя. Прогулянки разом з батьками луками, лісом, спільна риболовля, вечеря біля вогнища запам’ятаються дитині на все життя. Саме ці почуття відтак стають фундаментом патріотичних та громадянських устремлінь молоді.

В роботі нашого колективу з дітьми з національно-патріотичного виховання ми завдячуємо всім: і педагогам, і помічникам вихователів, і батькам. Особливу подяку хочеться винести керівнику гуртка з патріотичного виховання – Ситюк Н.М., яка багато уваги і зусиль докладає в цьому напрямку. Діти з нею пізнають наше місто, музей, пам’ятники, їх історію, традиції – наші Щедрівки, виставки.

В зв’язку з епідемією та запровадженням карантину в цьому році не були проведені заплановані екскурсії до парку та світлиці Шевченка; розваги «І на тім рушникові оживе все знайоме до болю…».

В наступному навчальному році ми плануємо провести розваги за уже підготовленим матеріалом та приділимо більшу увагу у ознайомлені дітей з українськими народними піснями.

 

Трудова діяльність

«Робота рук, у процесі якої здійснюється і розвивається розум, сприяє розвитку таких якостей розуму, як критичність, гнучкість, широта і активність думки» 

В.О. Сухомлинський

 

Проблема трудового виховання особливо гостро стала нині, коли духовні цінності дедалі більше відтісняються на задній план, коли панує бажання легко заробити гроші.

Значну увагу трудовому навчанню приділяв і В.О. Сухомлинський. «Трудове виховання, - зазначав він, - це, образно кажучи, гармонія трьох понять: треба, важко, прекрасно».

Одне із завдань наших вихователів в процесі формування пізнавального інтересу до праці – доступно розкривати дітям її роль у житті та здоров’ї людини, підводити їх до самостійних висновків про корисність, суспільну значущість праці, взаємозалежність різних її видів.

На протязі року вихователі всіх вікових груп формували у дітей:

- елементарну обізнаність з працею дорослих,

- інтерес та повагу до різних професій,

- бажання долучатися до посильної предметно-практичної діяльності та прагнення виявляти творче схвалення до неї,

- мати базові уміння і навички у різних видах праці тощо.

В наступному році необхідно більше уваги приділити щодо навчання дітей виконанню обов’язків чергових по їдальні, заняттях, в куточку природи та колективній праці.

 

Розвиток мовлення та ознайомлення з навколишнім

«Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…» 

В.О. Сухомлинський

Дошкільний вік – це один із головних етапів розвитку мови. У цей період дитина має оволодіти таким словником, який дав би змогу їй спілкуватися з однолітками і дорослими, успішно навчатися в школі, розуміти літературу, телевізійні та радіопередачі. Для того щоб цей процес пройшов успішно, наші педагоги застосовують різноманітні методи і прийоми роботи.

Тому, в новому навчальному році перед вихователями має стояти завдання створювати проблемні ситуації і пробуджувати у дитині потребу у вирішенні цієї проблеми. Вихователю необхідно створювати умови для знаходження способів її вирішення цієї проблеми розвитку дитини та створення кінцевого продукту в змістовній і насиченій взаємодії з дитиною.

Всі вихователі нашого закладу дошкільної освіти розвивають мову дітей постійно, під час різних видів діяльності. На спеціально організованих заняттях – тематичних та комплексних – педагоги реалізують мовленнєві завдання системно й послідовно. Головним завданням є саме розвиток мовлення, різні види роботи з граматики, лексики, звукової культури вихователі інтегрують навколо розповідання, використовуючи інтерактивні методи навчання. Педагоги будують мовленнєву взаємодію з дітьми як зі співрозмовниками, рівноправними партнерами. Діти залучаються до розмірковування, вибору, доведення, відстоювання своєї думки. Особливо вдало проводять заняття Ліждвой Л.М., Кривошлик О.М., Смірнова І.В., Некрасова Л.П., Єрмоленко Ю.М. Малигіна Ю.Т.

А також ми повинні продовжувати роботу над створенням філософських проектів тому що проектна діяльність сприяє:

- ефективному засвоєнню матеріалу;

- дає можливість впливати на візуальні, аудіо та кін естетичні канали сприйняття;

- сприяє реалізувати особистісно-орієнтований, диференційований проблемний підходи до засвоєння знань. 

Рідне слово є основою розумового розвитку й скарбницею всіх знань. Всі вихователі розвивають мову дітей постійно, під час різних видів діяльності. На спеціально організованих заняттях тематичних та комплексних, педагоги реалізують мовленнєві завдання системно і послідовно. Головним завданням є саме розвиток мовлення, а різні види роботи з граматики, лексики, звукової культури вихователі інтегрують навколо розповідання, використовуючи інтерактивні методи навчання. Педагоги будують мовленнєву взаємодію з дітьми як зі співрозмовниками, рівноправними партнерами. Діти залучаються до розмірковування, вибору, доведення, відстоювання своєї думки. Особливо вдало проводять заняття з розвитку мовлення такі вихователі: Смірнова І.В., Некрасова Л.П., Малигіна Ю.Т., Ситюк Н.М.

В наступному році ми продовжуємо роботу над збагаченням мовлення наших дітей до складання описових розповідей з власного досвіду,  формуванням мовної творчості, грамотної правильної мови та вихованням любові до української мови.

 

Розвиток математичних здібностей

«Вчити мислити, розвивати мислення – це означає розвивати в кожної дитини обидві розумові сфери: образну і логіко-аналітичну, не допускати однобічності, але водночас уміло спрямовувати розумовий розвиток кожної дитини в русло, яке найбільш відповідає її природним нахилам.» В.О. Сухомлинський.

Головним завданням вихователів з цього розділу протягом минулого року було створення умов, за яких дитина зможе максимально розвинути свої логічно-математичні здібності, як шляхом самостійного пізнання дійсності, так і на організованих заняттях. І тут важливим є сам процес пізнання, тобто як вихователь підготує пізнавальне середовище.

Наші математики: Малигіна Ю.Т., Левадська Н.Л., Галай Л.М., Мозолевська Л.О., Некрасова Л.П. продумують кожне своє заняття і у кожного з них свій підхід і почерк. Вони дають хороші знання і, головне, навчають дітей досліджувати, включати логіку, робити висновки.

Проблема над якою в новому навчальному році мають посилено працювати вихователі груп:

- пізнавальні можливості дітей у цей період досить високі. Вони добре засвоюють не лише зовнішні ознаки предметів та явищ, а й їх внутрішні істотні зв’язки. Крім того, активно формується здатність до початкових форм абстрагування, узагальнення, умовисновків.

- сформувати основи образного та логічного мислення дошкільників ще до того, як вони розпочнуть навчання в школі.

- це можливо за умови, якщо навчання буде «проблемним»: міститиме елементи самостійної дослідницької роботи й спрямовуватиме дітей на творчий пошук. Тобто діяльність дітей буде не репродуктивною, а творчою.

Фізичне виховання

«Я не боюся ще й ще раз повторити: турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне здоров’я, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили». 

В.О. Сухомлинський

Одним із пріоритетних напрямків у роботі нашого дошкільного навчального закладу є формування, збереження, зміцнення, відтворення здоров’я дітей. 

Вихователі дбають про безпеку дітей в дошкільному закладі і однією з основних умов безпеки дошкільників є розвиток у них самостійності, відповідальності та розуміння значення правильної поведінки в різному оточенні.

Також педагоги вчать дітей виконання всіх життєво необхідних гігієнічних норм та правил, які поступово стають природною потребою дитини.

Роль вихователя дошкільного навчального закладу полягає в організації умов для запровадження активних форм навчання кожного вихованця. При цьому педагог повинен намагатись моделювати або створювати ситуації, наближені до реальних.

Інструктор з фізкультури проводив у кожній групі цікаві прогулянки («Карта скарбів», «Мандрівники», «Моряки») та заняття на свіжому повітрі. 

Напередодні нового навчального року актуальним є питання організації методико-педагогічного контролю за фізичним вихованням дітей, що є невід’ємною частиною освітнього процесу та медичного обслуговування дітей і входить до обов’язків багатьох працівників навчального закладу.

 

Художньо-естетичний розвиток

«Свій ідеал я вбачаю в тому, щоб буквально кожна дитина побачила прекрасне, зачудовано спинилась перед ним…» 

В.О. Сухомлинський

Образотворча, музична, театралізована, хореографічна діяльність дитини в закладі дошкільної освіти створює сприятливі умови для формування соціально активної, творчої особистості, здатної змінити світ на краще. Формування такої людини є результатом активної участі у творчому процесі, що забезпечує їй постійній тренінг позитивних емоцій, почуттів і переживань. А будь-яка позитивна емоція, як відомо, підвищує тонус кори головного мозку, що сприяє виникненню асоціативних зв’язків, і як результат, - формуванню індивідуальної обдарованості. 

Гавриленко Н.С. навчає дітей створювати образи об’єктів і явищ довкілля за допомогою різноманітних засобів художньої діяльності. На своїх заняттях Надія Сергіївна створює умови для розвитку здібностей своїх вихованців, формує їх здатність до самовираження і при цьому пріоритет надає розвиток почуттєвої сфери. Гавриленко Н.С. завжди активізує спогади дітей від спостережень в довкіллі різними засобами: відео спостережень, розгляд картин класичних художників.

Музичний керівник Гребініченко З.М., хореографи Корнет О.П., Породько О.В., керівник гуртка театралізованої діяльності Гулак Н.І., та керівник гуртка зображувальної діяльності Гавриленко Н.С. під час своїх занять з дітьми дбали про формування і розвиток мистецьких здібностей у дітей, розвиток їх емпатії. 

Наші педагоги дбають в першу чергу про розвиток у дітей таких якостей як спостережливість та емоційність. Вони допомагають відчути дітям радість, здивування, зацікавлення від пізнання нового.

Гавриленко Н.С. на своїх заняттях вправляє дітей в мистецьких техніках малювання навчання дітей різним жанрам живопису, вчить споглядати довкілля і вслухатися в нього щоб детальніше передати свої враження в малюнку.

На музичних заняттях Гребініченко З.М. діти експериментують із інструментами, звуками, музичний супровід завжди присутній під час розваг, театралізованої діяльності. А ще діти вчаться слухати мелодію і вірно співати, серцем і душею, співати розуміючи зміст пісні, співати і передавати свої почуття, свої емоції.

Породько О.В. і Корнет О.П. вчать дітей самовираженню в таночках і тут відбувається особлива форма спілкування де діти через плавні рухи, міміку, і жести передають певний образ. 

Гулак Н.І. під час інсценізації малих літературних творів, розігрування вистав вчить дітей вживатися в образ і проявляти своє особисте ставлення до героїв. Діти ж проявляють свої акторські здібності.

Отже, образотворча, музична, театралізована, хореографічна діяльність в закладі дошкільної освіти під керівництвом наших педагогів створює сприятливі умови для формування соціально активної, творчої особистості, здатної змінити світ на краще. 

На інших заняттях у своїх вихователів діти із захопленням малюють, створюють аплікації та ліплені вироби, інсценізують літературні твори, ознайомлюють із художніми надбаннями тобто розвивається, розкривається інтелектуально-творчий потенціал дитини, формується її життєва компетентність.

Отже, уява і фантазія допомагають педагогам створювати навколо своїх дітей ауру творчості, краси позитивних емоцій і це дає імпульс для виходу ззовні природних здібностей. В таких умовах діти переймаються духом творчості, у них з’являється бажання творити.  

Художньо-естетична діяльність задовольняє гостру потребу дітей у самовиявленні і є одним із найулюбленіших занять. У цьому виді діяльності дошкільники виявляють високу зацікавленість і, що важливо, невелику стомлюваність. Ці фактори позитивно впливають на емоційний стан, загальний психічний розвиток дитини і разом з тим ця діяльність – є засобом всебічного розвитку дитини. 

Творчість дає змогу людині пізнавати й перетворювати дійсність. У процесі творчої діяльності змінюється й сама людина. Суспільство поступово починає усвідомлювати, що головне його багатство – людина, творча особистість. Вихователь має вчасно виявляти і розвивати творчі здібності дитини і основою такого процесу є художньо-естетична діяльність дитини у дошкільному віці. Дитяча художня творчість може мати не лише професійно зорієнтований характер, але й вирішувати завдання соціально-культурного розвитку особистості. 

Образотворча, музична, театралізована, хореографічна діяльність дитини в дошкільному навчальному закладі  створює сприятливі умови для формування соціально активної, творчої особистості, здатної змінювати світ на краще.

«Музика – це мова почуттів.» В.О. Сухомлинський

Музика у нас на особливому положенні. Музичний керівник закладу Гребініченко З.М. прививає дітям гарний смак, віддаючи пріоритет класичній музиці. Елементи музики, навіть взяті окремо є цінними засобами вихователя. Мелодія відкриває світ почуттів. Динаміка, тембр – загострюють слухове сприйняття. Співи – це багатостороннє дійство, яке об’єднує всі попередні. І ці завдання з успіхом здійснює на своїх заняттях  музичний керівник Гребініченко З.М.

Оформлення залу, в якому приймали участь всі небайдужі вихователі (Гавриленко Н.С., Ліждвой Л.М., Породько О.В., Шипко Н.П., Єрмоленко Ю.М.) створює атмосферу дива, казки. В цьому році залучали і креативну родину Андрієць Поліни (молодшо-середньої групу)

Тут оживає дерево життя і вкривається квітами весни, дарами осені; на стінах говорить зимова казка, казка теплого літа та яскравої осені. І всі ці дива створюються власними руками. Без сумніву, що створення таких умов залишають глибокий емоційний слід в душі дитини. Діти отримують нові емоційно пережиті знання і справжню радість від творчої самореалізації. А потім діти створюють свої казки і розповідають їх фарбами, віршами, музикою і рухами. Тож очевидним є і відповіді на питання: «особистостями народжуються чи стають? Чи почуття і емоції дітей менш глибокі і різноманітні, ніж у дорослих?» 

 

Ритм – розвиває увагу, зосередженість, здатність до тренувань. Саме про красу тіла, рухів, розуміння музики дітьми дбає керівник ритміки та хореографії Породько Ольга Василівна. Завжди енергійна і сповнена ідей, вона навчає дітей відчувати ритм і темп таночків, вболіває за те, щоб «юні артисти» відпрацювали та засвоїли необхідні рухи, щоб їх емоції доповнювали танок. Креативний підхід до складання віночків, які кожного разу з новими родзинками, прикрашають всі свята та розваги.

 

Театралізована діяльність теж важлива частина роботи педагогів Гулак Н.І. та Корнет О.П. Вони створюють театр рухів, дій. В репертуарі педагогів драматизація оповідань, казок, пісень. Завданням керівників гуртків є забезпечення участі всіх дітей в дійствах, при цьому педагоги виявляють здібності дітей і створюють умови для їх реалізації.

Корнет О.П. під час драматизації пісень в таночках вчить дітей відчути те, про що йде мова в пісні; навчає дітей відчути себе лебедем, пропустити цей образ через себе, відчути політ через змахи крил, розповісти про тривогу і сум пташиним тілом, руками і рухами.

В. Сухомлинський любив повторювати: «Тримаючи в руках скрипку, людина не здатна скоїти поганого». Завдання театру, мистецтва вкласти таку скрипку в душу дитини і допомогти заграти їй на ній.

Наші вихователі не навчають, а душевно розмовляють, ведуть спільні з дітьми роздуми, висловлюють здогадки на які шукають відповіді.

На заняттях з зображувальної діяльності керівник гуртка    Гавриленко Н.С. вчить дітей малювати цю птаху.

Розкривати таємницю краси довкілля і навчати передавати її на папері – девіз, яким керується у своїй роботі Надія Сергіївна. Вона володіє природним даром малювати і, маючи добрий художній смак, прищеплює його дітям. В кожній дитині вона прагне розбудити бажання творити самим красу. А творити красу Надія Сергіївна навчає дітей за допомогою нетрадиційних методів і прийомів малювання. 

Складовою інтер’єру дошкільного закладу є постійно діюча виставка дитячих робіт у холі дошкільного закладу.

 «Діти повинні жити у світі краси, гри, казки, музики, малюнку, фантазії, творчості» В. Сухомлинський

 

Психологічна служба

«Знати дитину – це знати її силу і слабкості, розуміти її думки, переживання, бережно доторкатися до її серця. Знати дитину – це та найголовніша точка, де стикається теорія і практика педагогіки, де сходяться всі нитки педагогічного керівництва колективом.» 

В.О. Сухомлинський

 

Психологічний комфорт, відчуття безпеки, відчуття впевненості, адекватна самооцінка, співробітництво, уміння працювати в команді – ось ті умови, без яких немає ефективних результатів у навчанні дітей і формуванні творчого мислення. 

Разом з педагогами – предметниками, методистом корегувала освітній  процес з огляду на можливості і здібності кожної дитини.

 Протягом року надавала психологічну допомогу батькам та дітям - новачкам під час адаптації. Проаналізувавши матеріал по адаптації, розробила основні рекомендації для батьків, які допомагають дітям швидше призвичаїтись до умов освтнього закладу, які оформила в міні-консультацію «Адаптація».

 З дітьми молодшого дошкільного віку тестування проводилося за запитами батьків.

 З дітьми середнього дошкільного віку в плані роботи психологічного супроводу у листопаді 2020р. проведено контрольні зрізи розумового розвитку, спостереження, результати яких були оформлені в інформаційну карту особистісного розвитку.

Розробила анкету історії індивідуального психічного розвитку дитини, яку заповнили всі батьки, діти яких відвідують ЗДО. Інформація з анкет допомагають педагогам груп при адаптації дітей, слугують психологу, як банк інформації про родину та індивідуальні особливості дитини.

З дітьми старшого дошкільного віку на протязі навчального року в плані підготовки дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі, була проведена вхідна, нажаль карантин в цьому навчальному році не дав можливості провести вихідну діагностику дітям старших груп. 

Психологічна служба в дошкільному закладі забезпечує повноцінне психологічне управління виховним процесом, мета якого виходить перш за все з інтересів дитини: спільно з педагогічним колективом створюються умови, підбирається зміст і форми організації життя кожної дитини, які сприяють збереженню і зміцненню її фізичного та психічного здоров’я, забезпечують емоційний комфорт, можливості для повноцінного розвитку творчої активності, нахилів, здібностей.

Реалізація всіх цих завдань можлива за умови єдності вимог до дитини з боку її найближчого оточення (батьків, педколективу, інших людей). Тому психолог поглиблено працює над підвищенням психологічної та педагогічної компетентності батьків та педагогів. 

 

Робота логопедів

«Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…» 

В.О Сухомлинський

 

У закладі дошкільної освіти щорічно зростає кількість дітей з різними вадами мовлення. Мовленнєвий розвиток дітей є одним із важливих етапів у їхньому житті, впливає на формування дитини як особистості, психічних процесів, сенсорної та інтелектуальної сфер. 

Головною метою логопедичної допомоги дітям в нашому дошкільному закладі є забезпечення навчання, виховання та розвитку дітей з вадами мовлення, а також попередження мовних порушень і слабкого засвоєння знань. Так вважають логопеди Поплавська К.С. і Кабанова Т.О.

Характеристика стану мовленнєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку показує, що діти пішли до школи із значними здобутками та новоутвореннями.

У дітей розвинулась звукова сторона мовлення:

- майже чиста звуковимова;

- діти здатні диференціювати звуки; зріс словниковий запас слів,

- діти засвоїли всі граматичні форми мовлення, здатні помічати і виправляти помилки у власному та чужому мовленні.

Логопеди Поплавська К.С. та Кабанова Т.О. дбають про оновлення матеріальної бази свого кабінету. За рік ними виготовлено багато посібників для розвитку мовленнєвого дихання, дидактичні ігри для читання слів і речень.

Щодня логопеди роблять мову дітей чистішою, правильною, залучаючи до цієї роботи вихователів, музкерівника і батьків. 

В наступному році логопеди беруть напрямок роботи на збагачення матеріальної бази з фонетичним слухом.

 

Англійська мова.

«Навчати дітей мислити, формувати і відстоювати свою точку зору - це завдання кожного вчителя і вчителя іноземної мови зокрема.» 

В.О. Сухомлинський

 

Навчання дошкільників уміння спілкуватися справедливо вважається одним з найголовніших педагогічних завдань. Мова є основним засобом пізнання культурного надбання людства. Знаючи кілька мов, людина яскравіше і повніше відчуває перлини світової культури.

Англійська мова впевнено ввійшла в життя нашого дитсадка. Прекрасний фахівець Юр’єва Н.М. навчає англійській мові дітей з 2-х річного віку. Всім відомо, що раннє дитинство – золота пора для оволодіння мовами. І не треба боятися, що рідна мова загине чи призупиниться. Виготський довів, що чим більше дитина вивчає іншу мову, тим більше вона заглиблюється в рідну. І чим більше мов вивчає, тим глибше розуміє свою. Цим і керується Юр’єва Н.М. в роботі з дітьми. Працює керівник гуртка цікаво, створюючи атмосферу невимушеності, гри, пісні і рухів.

Юр’єва Н.М. розпочала вводити в свою роботу з дітьми оповідання В.О. Сухомлинського і цю роботу буде продовжено в наступному році.

Отже, у наших дітей, які в ранньому дитинстві почали оволодівати двома мовами, в результаті – чудова пам'ять, вони на кінець року мають великий словниковий запас; діти демонструють вміння будувати складні синтаксичні конструкції і ставити елементарні запитання.

 

Ознайомлення з природою. 

«Думати, мислити діти навчаться лише тоді, коли педагог приходить до нього з думкою, запалює його своєю допитливістю, жадобою пізнання, передає йому почуття гордості мислення»

 В.О. Сухомлинський

 

Сучасним дітям, а надто тим, що мешкають у містах, бракує спілкування з природою і активної діяльності в ній. Наш заклад дошкільної освіти є тією зеленою оазою, де малюки разом з вихователями мають змогу спостерігати, відкривати досліджувати чарівний і неповторний світ у-всіх його кольорах, відтінках, звуках та дбати про збереження його краси й розмаїття. Вдале розташування нашого закладу, величезна зелена територія, на якій є і смарагдові ділянки лісу та саду, і квітучі галявини, - важлива передумова вибору напрямку еколого-валеологічного спрямування роботи. Багато дивовижного світу розкриваються перед дітьми, а вихователі привчають не тільки дослухатися до звуків і голосів природи, придивлятися до її краси, а ще й активно діяти в ній. У результаті в малят накопичуються враження не тільки про красу природи, а й про те, як вона змінюється, якщо докласти певних зусиль. Ми переконані, що виховання молодого покоління в традиції гармонійного спілкування і спілкування з природою та її раціонального використання є важливою формою екологічної освіти та пропаганди природоохоронних заходів. 

Цю роботу проводять з дітьми всі вихователі та керівники гуртків по природі Ліждвой Л.М. та Поплавська К.С.  

Дітей не треба змушувати досліджувати світ. Майже всі діти – природжені пристрасні дослідники. Але до слідження, не підкріплене законами логіки, може завести в глухий кут, привести до забобонів і помилок. 

Отже, завдання дорослих – дозволяти дітям вивчати все, що їх оточує, і непомітно їхні висновки. 

 

Робота з батьками

«Виховання дітей – це віддача духовних сил... Прекрасні діти виростають в тих сім’ях, де батько і мати по-справжньому люблять один одного і в той же час люблять і поважають людей.» 

В.О. Сухомлинський

Хочеться розпочати з таких слів, що відповідальність за здобуття дітьми дошкільної освіти несуть батьки. (Закон України «Про освіту», п.3 ст.11) відвідування дитиною закладу дошкільної освіти не звільнює сім’ю від обов’язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток, виховання і навчання дітей, а також збереження їх життя, здоров’я, людської гідності. (Закон України «Про дошкільну освіту», п. 2-3 ст.8)

Стосунки вихователів з батьками вихованців, нажаль, не завжди складаються гармонійно. Причина? Очікування сторін від взаємодії не збігаються: багато хто з батьків рішуче вилучає себе з числа людей, відповідальних за виховання-навчання їхніх дітей (мовляв, є спеціально навчені для цього люди), і перекладає ці обов’язки на плечі педагогічних працівників садочка. Причому «діалог» педагогів і батьків швидко набуває рис вимогливості й надмірних очікувань від вихователів. Зрозуміло, що за таких умов інша сторона не може почуватися комфортно. 

Перед нами, педагогами стоїть непросте завдання: навчитися вибудовувати відносини з батьками в іншому ключі, ніж дотепер, - з позиці фахівців, які знають свою справу. Дитячий садок – не караоке, де можна замовити будь-яку мелодію за бажанням батьків. Навіть ідеальний варіант не задовольнить абсолютно всіх.

Вихователі повинні мати обґрунтовану концепцію, чітко визначені цінності та пріоритети, які він зуміє донести до батьків як споживачів, замовників освітніх послуг, тоді тата й мами скоріше приймуть їх і погодяться з ключовими принципами.

Під час освітнього процесу діти отримують знання через: спостереження і спілкування; дослідження й аналізування; читання оповідань, казок та їх обговорення. 

Ми навчили дітей: 

- помічати навколишній світ у всій його красі й багатогранності;

- радіти кожній зустрічі з об’єктами природи, милуватись ними;

- усвідомлювати що ми не самі в цьому світі природи – є брати наші менші та представники рослинного світу;

- усвідомлювати що все в світі природи взаємопов’язано і взаємозалежне;

- в природі все влаштовано мудро і має своє призначення і користь;

- всі представники живої і неживої природи потребують, нашого захисту і уваги;

- формуванню світобаченню дітей через: 

- розвиток пізнавальної діяльності; 

- розвиток пізнавальної діяльності - хто поряд з нами;

- розвиток соціально-моральної діяльності – «Як жити поряд з іншими?»

- розвиток емоційно-чуттєвого сприйняття;

- ми навчали дітей на основі літературних творів осмислювати ідеї оповідань.

 

Але серед всього позитиву є також і недоліки: 

- формальність окремих куточків;

- недієвість куточку чергових, природи;

- відсутність доступного сенсорного обладнання.

 

Кожен рік сідаючи до написання річного плану, задумуєшся над тим головним завданням, яке необхідно підняти на розгляд всього колективу. Ми завжди вибудовували цілі і мету виховання за логікою: навчити, залучити, допомогти адаптуватися, щоб в результаті наших зусиль, як би в нагороду, дитина стала щасливою. За всіх часів для мене, як директору важливо було створити такі умови для дітей, щоб їм було цікаво ж іти в дитячому закладі. В цьому ж навчальному році в країні проходить реформування освіти – вводиться нова Українська школа. (далі НУШ)

Головними завданнями є реалізація Концепції, йде мова про створення абсолютно нового освітнього середовища, у якому кожна дитина буде почуватися щасливою та вільною у своєму розвитку, а також впровадження методики «навчання через гру». Що таке НУШ для дошкільних закладів? Які завдання стоять перед вихователями ЗДО? Спочатку розберемо суть НУШ для школи.

Нова українська школа – це назва реформи загальної середньої освіти, яку нині реалізовує міністерство освіти і науки України. Основна ідея Нової української школи – компетентне навчання. Суть НУШ полягає в переході від школи інформаційної, яка дає учням лише знання й певні вміння та навички, до школи компетентностей ХХІ ст. одне з основних завдань реформування й модернізації освіти в Україні – сформувати й розвинути систему неперервної освіти. Наступність і неперервність освіти тісно пов’язані.

В умовах реалізації Концепції «Нової української школи» питання наступності між дошкільною й початковою школами освіти особливо хвилює педагогів дошкільних закладів. Адже майбутній учень НУШ – це теперішній вихованець закладу дошкільної освіти. Як якісно підготувати дитину до шкільного навчання? Що нам потрібно знати про Нову українську школу? Які зміни відбулися в системі освіти з новою реформою щодо підготовки дітей до школи? Яким повинен бути сучасний педагог щоб надати якісну освіту дитині-випускнику для навчання в НУШ? Саме ці запитання й чимало інших турбують педагогів дошкільного закладу, тому що саме від вихователів залежатиме готовність дитини до навчання в школи.

Є люди, які залишають по собі яскравий слід, бо здатні змінювати світ на краще, - це наші вихователі. Кожен з них яскрава індивідуальність. І мрії вихователів про те, щоб наші вихованці в майбутньому стали успішними людьми, самодостатніми, зумівши ми себе реалізувати і зберегти при цьому свою індивідуальність та розкривши свої таланти свої «співучі пір’їни».

Ми, педагоги, завжди вибудовували цілі і мету виховання за логікою: навчати, залучити, допомогти адаптуватися, щоб в результаті наших зусиль, як би в нагороду, людина стала щасливою.

Дуже добре, коли батьки вихователі залишають дітям у спадок дві речі – це коріння і крила. Хто знає, як створений світ, стане придатним для життя дитини - комфортним, безпечним, досконалим. Як поєднати реальний непростий світ нашого буття з чистою вірою в казку, справедливість, добро? Ми будемо вирішувати і ці проблемні завдання всі разом – і батьки і вихователі. 

Тому, в новому навчальному році перед педагогічним колективом будуть стояти наступні завдання:

 

1. Турбота про здоров’я дітей – вихованню здорової особистості.

2. Формування сенсорно-пізнавальної, логіко-математичної та дослідницької компетенції дітей. 

3. Формування відповідального і ціннісного ставлення до довкілля в усіх видах освітньої діяльності та спілкуванні з природою.

4. Створення освітнього середовища для всебічного гармонійного розвитку дошкільників.

 

 

 


                                         Звіт

                  керівника ЗДО «Ялинка» імені В.О. Сухомлинського, Всеукраїнського центру із розповсюдження та впровадження ідей В.О.Сухомлинського  про  діяльність дошкільного  закладу перед педагогічним колективом та громадськіст  в 2019-2020 н.р.

                                      Тоцької Т.П.

  По вулиці Білодубравній 8, що в м. Бровари, розташувався ще в 1981 році заклад дошкільної освіти «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського. Батьки і працівники вважають, що нашим дітям пощастило: дошкільний заклад розташований у мальовничій, затишній місцевості. Парк, озеро над озером красуні берізки, а із-за білокорих берізок визирає казкова будівля дитсадка. Світла і легка з ясними біло-голубими вікнами, вона схожа на казковий теремок. Його щоденно заповнює дзвінкоголоса малеча. Чорняві, біляві, русяві голівки, сині, сірі, карі оченята – дівчатка і хлоп’ятка розбігаються  по своїм групах, що затишно розташувались на двох поверхах. П’ять днів на тиждень з ранку до вечора чекають на малят іграшки, казки, веселі ігри та забави, перші уроки доброти, людяності, ввічливості.

Тут навчають, виховують, радіють, люблять, турбуються. В кожній дитині – цілий світ, кожна дитина – то особистість. І щоб ця маленька особистість виросла щедрою, доброю, люблячою, вихованою трудиться весь колектив дошкільного закладу.

Будинок садочка – типовий, розрахований на 6 груп на 140 місць, великі, просторі, достатньо освітлені приміщення. Але на цьому схожість з іншими дошкільними закладами закінчується, бо починається те, що називається «власним обличчям». І має його не тільки сам садок, а й кожна група, кожен кабінет. Все оформлення інтер’єрів приміщень виконане власними руками колективу. Картини з соломки – це наша гордість, наше обличчя, наш імідж. 

Весною 2019 року за благодійні внески батьків була проведена робота із посадки фруктових дерев – було закладено Сад Матері. Оформили бузкову алею, на якій посадили 22 куща бузку, а також був створений ягідник – висадили 45 кущів чорної та червоної смородини. 

Силами батьків кожної групи протягом літа будуть про водитись косметичні ремонти груп, ігрового майданчику, дві комори.

3 квітня 1992 року дошкільний заклад підпорядкований Броварському міському відділу освіти. 

Площа двору закладу дошкільної освіти становить 1,3 га. Двір розбитий на 6 майданчиків, які обладнані павільйонами і необхідними спорудами. На території дитсадка є 2-а фізкультурних майданчики, а також майданчик по вивченню правил дорожнього руху. Крім цього навколо садочка розбиті чудові квітники, має садочок фруктовий сад. В дошкільному закладі діє 6 груп: 1 ясельна, 2 молодші, 1 середня, 2 старші.

З 01.01.2000 року на базі заклад дошкільної освіти «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського було відкрито Інститутом проблем виховання, АПН України експериментальний майданчик, мета якого - оновлення змісту, форм і методів у дошкільному вихованні з "Впровадження спадщини Василя Сухомлинського в морально-естетичному вихованні дітей"

31.12.2008 року заклад дошкільної освіти «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського було надано статус експериментального навчального закладу Всеукраїнського рівня. Науковим керівником експерименту призначено Кононко О.Л., заступника директора Інституту проблем виховання АПН України, доктора психологічних наук, професора; науковим консультантом експерименту - Сухомлинську О.В., академіка-секретаря відділення теорії та історії педагогіки АПН України, доктора педагогічних наук, дійсного члена АПН України.

У 2015 році було успішно завершено дослідно-експериментальну роботу (наказ Міністерства освіти і науки України  №220, від 27.02.2015р. ) та відкрито на базі дошкільного навчального закладу Всеукраїнський центр по розповсюдженню та впровадженню ідей В.О.Сухомлинського серед дошкільних навчальних закладів України (наказ Міністерства освіти і науки України  №353, від 25.03.2015р.)

За додатковими штатами в садочку працюють: практичний психолог, керівник гуртка з англійської мови, керівник гуртка з природи, керівник гуртка по хореографії, інструктор з фізкультури, керівник гуртка образотворчої діяльності, логопеди. 

У дошкільному закладі: 

І-ї категорії – 3-и педагога;

ІІ- ї категорії – 3-и педагога;

мають педагогічне звання «вихователь-методист» - 8 педагогів;

                                             «керівник гуртка-методист» - 5 педагога;

                                             «практичний психолог-методист» - 1;

                                             «вчитель-логопед» - 1;

Мають знак: 

«Відмінник освіти» - 3 педагога;

                    «Софії Русової» - 3 педагога;

«Василя Сухомлинського» -1

Підводячи підсумки освітньо-виховної роботи за 2019-2020 н.р. кожен керівник має поставити перед собою питання. Що ми зробили за звітний період? Що нам вдалося? В цьому році ми ставили трохи інші питання: «Що ми не зробили? Чого нам так і не вдалося досягнути? Які помилки були зроблені в роботі? Що нам необхідно враховувати в наступному році? » І прийшли до висновку, що у сучасних умовах розвитку дошкільної освіти вже неможливо працювати по-старому. Змінилися запити суспільства, а отже слід оновити усі сфери життя закладів дошкільної освіти. Нині педагог має володіти інноваційними технологіями або хоча б мати уявлення про них. Лише так він зможе удосконалити свою педагогічну майстерність.

Хочеться розпочати зі слів В.О.Сухомлинського, який говорив: «Той хто висушив сльози на обличчі дитини і викликав посмішку на її устах, достойніший, зодчого, що спорудив найдостойніший храм.

Так наша місія – звести споруду людського щастя. Це і є виховання, це і є творення душі.» (т.5 ст 464).

Хочеться подякувати всьому педагогічному колективу нашого дитячого закладу, який вкладав, в роботу свою душу, серце, любов і бажання принести радість дітям. Вихователі раділи з того, що оченята дітей сміються, а не плачуть, були щасливі від кожного вдало проведеного заняття, розваги, свята. Протягом року не було байдужості і не бажання творити радість і щастя в дитячих серцях. І нам багато чого вдалось зробити за минулий рік. 

Головними завданнями в 2019-2020 н.р. були:

1. Інтеграція наскрізних соціальних навичок у щоденне життя дитини, формування компетентностей, які підготують її до успішного життя в інформаційному та постінформаційному суспільстві.

2. Виховання особистості здатної до критичного та креативного мислення.

3. Апробувати і узагальнити в практичній діяльності педагогів з дітьми інноваційні освітні технології.

4. Розкриття сутності пізнання світу через моральність літературних творів В.О.Сухомлинського.

І вони здійснювались під час педрад та інших методичних заходів освітньо-виховної роботи з дітьми. 

Так перше завдання річного плану «Інтеграція наскрізних соціальних навичок у щоденне життя дитини, формування компетентностей, які підготують її до успішного життя в інформаційному та постінформаційному суспільстві.» здійснювалось протягом всього освітньо-виховного процесу, під час всього життя дітей в дошкільному закладі – як під час організованої так і під час самостійної діяльності дітей. 

Друге завдання – «Виховання особистості здатної до критичного та креативного мислення.» здійснювалось під час виконання програмових завдань з розвитку мовлення, математики та пізнавальної активності дітей протягом всього освітнього процесу. Вихователі продумували завдання для дітей і самі проявляли неабияку творчість та креативність. Так, готуючись до другої педради, яка вразила всіх своєю організованістю та співпрацею вихователів всіх груп. Педагоги втілювали свої ідеї через виготовлення дидактичних ігор з фетру для роботи з дітьми всіх вікових груп. До роботи з фетру були залучені батьки. Спільною працею було виготовлено багато необхідного цікавого та змістовного дидактичного та розвивального матеріалу для роботи з дітьми саморобних ігор з фетру, які представили на цій педраді. Вихователі Єрмоленко Ю.М., Нєкрасова Л.П., придумали цікаві завдання та конкурси для педагогів та нагороджували їх саморобними медалями. 

Надзвичайно цікаві посібники були представлені вихователями Смірновою І.В. та Левадською Н.Л., які долучили до роботи своїх батьків. Мама Андрієць Олена виготовила з фетру персонажів до казки «Голодна гусінь», а також набір предметів до творчої гри «Косметика». Мама Глухова Євгенія вив’язала гачком персонажів до казок «Ріпка», «Колосок», «Теремок», а також багато речей з одягу для творчої гри «Продуктовий супермаркет».

Вихователі Кривошлик О.М., Мозолевська Л.О. молодшо-середньої групи також залучили маму Олійниченко Олену до виготовлення дидактичної гри з фетру «Чудо-грибок», мама Бараннік Наталії виготовила гру «Веселі сонечка». Ряд дидактичних ігор з фетру «Шнурівка», «Змійка», «Кольоровий футбол» які виготовила Кривошлик О.М. були цікаві для дітей. 

Педагоги Малигіна Ю.Т., Шипко Н.П. (середня група № 4) придбали заготовки зображень до казок: «Нові пригоди колобка», «Троє поросят», «Теремок», «Ріпка», з метою зацікавленості дітей до створення своїх казок.

Ситюк Н.М., Галай Л.М. вихователі старшої групи придбали зображення до дидактичних ігор «В саду, на городі», «Хто, що їсть», «Чарівна книга казок», «Як Маша і Міша вчилась рахувати» і таким чином збагатили цими посібниками дидактичні матеріали з розвитку мовлення.

Надзвичайно цікавою була робота вихователя ясельно-молодшої групи Єрмоленко Ю.М., яка виготовила з фетру дидактичну гру «Геометричні тварини» та «Чарівна шафа». А Некрасова Л.П. виготовила планшети з фетру згідно пір року та «Дерево пори року». А також ці педагоги придбали та повирізали заготовки дидактичних ігор з фетру «Хто, що їсть?», «Хто літає, стрибає, плаває?», «Професії дорослих?», «Пори року. Чотири сезони.», «Маленькі кулінари?», «Зваримо борщ, суп?», «Зваримо компот?», «Що, де росте?» (овочі і фрукти), «Свійські тварини в твоєму краї?»

І якщо підсумувати роботу всіх педагогів, то можна впевнено сказати, що всі педагоги були креативними, зацікавленими, у виготовленні дидактичних ігор з фетру і збагатили матеріальну базу надзвичайно цікавими посібниками.

Третє завдання, яке звучало «Апробувати і узагальнити в практичній діяльності педагогів з дітьми інноваційні освітні технології.», вирішувалось на ІІІ-ій педраді під час підготовки літературно-проектної діяльності на тему «Сонь – син Соняха».

В розробці цього проекту брали участь всі педагоги. Сам проект складається з таких тем:

1-а - квітка соняшник – символ України за літературним твором В.О.Сухомлинського «Квітка сонця»;

2-а - за змістом казки «Історія про зернятко, яке вміло говорить В.Правоторової», вихователь Мозолевська Л.О.;

3-я – «Соняшник – важлива і корисна квітка» за оповіданням «Сон – син Соняха» автор Медведєва. «Соняшник – це диво квітка», вихователь Галай Л.М.

4-а – «Соняшник – це диво квітка», вихователь Смірнова І.В.;

5-а – «Соняшник – рослина, яка надихає митців на творчість» педагоги: Гавриленко Н.С., Малигіна Ю.Т., Шипко Н.П.

Ця літературно-проектна робота – є результатом проектної діяльності наших педагогів, які прагнули внести свої авторські інноваційні технології в роботу з дітьми і підняти нашу освітню роботу на більш якісний рівень. Кожен з п’яти тематичних блоків цієї проектної роботи складався з: 

- певної теми і мети до неї;

- розробленого методичного інструментарію до теми, що являється безпосереднім планом роботи вихователя з дітьми; 

- моделі цієї теми;

- моделі художнього твору і конспекту заняття з використанням оповідання чи казки;

- дидактичні ігри по даній темі.

Зазначена проектна діяльність цікава, змістовна і в повній мірі застосовується в роботі з дітьми.

Четверте завдання «Розкриття сутності пізнання світу через моральність літературних творів В.О.Сухомлинського.», виконувалось постійно вихователями у повсякденній роботі з дітьми під час читань казок, оповідань В.О.Сухомлинського практично щоденно. Педагоги закладу постійно читають дітям оповідання В.О.Сухомлинського на різні теми, а після проводять бесіди з дітьми під час яких діти висловлюють власні судження про світ, вчинки, вчаться розмірковувати що погано, а що добре. 

В цьому навчальному році:

- 27 вересня 2019 році Тоцька Т.П. взяла участь у ХХVI Всеукраїнських педагогічних читаннях «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: методична спадщина педагога в контексті ідей Нової української школи» з доповіддю на тему «Добре слово,  або як прищеплювати любов до рідної мови.» 

- 14.11.2019 р. проведено науково-практичний семінар в ЗДО «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського, Всеукраїнський центр із розповсюдження і впровадження ідей В.О.Сухомлинського. Приймали гостей педагогів НВК Павлишської ЗОШ І-ІІІ ступенів – ліцею імені В.О.Сухомлинського. Тема доповіді «Природа – частинка нас самих, а байдужість до природи – це байдужість до власної долі» В.О.Сухомлинський.

 

Аналіз стану навчально-виховної роботи за розділами програми

 

Морально – етичне виховання

«Вчити дитину відчувати – це найскладніше, що є у вихованні. Школа сердечності, чуйності, доброти – це дружба, взаєморозуміння, повага в дитячому колективі» 

В.О. Сухомлинський

Протягом року педагоги закладу багато уваги приділяли створенню проблемних ситуацій по формуванню гармонійної, творчої особистості, здатної:

- співпереживати, розпізнавати добро і зло (насамперед, у самій собі);

- доброзичливо ставитися до навколишнього;

- знаходити красу в звуках, кольорі, слові, у взаєминах між людьми.

Особливо це ми бачили під час маминих свят, які відбулися 05 - 06.03.2020 за мотивами казок «Попелюшка» Шарля Перро у старших групах та «Козенятко Рудуду» у молодшо-середніх групах.

Ми знаємо, що без формування морального стержня, без прийняття відповідальності за кожне своє слово, думку, вчинок ніколи не буде переборена криза людяності в суспільстві, не збережеться людина в людині, тим більше не виросте людина з дитини, у якої скалічена душа.

Такі завдання вирішувались в минулому році і стоятимуть перед вихователями в новому.

Вирішувати ці завдання нам допомагають літературні оповідання і казки В.О. Сухомлинського, тому що його твори для дітей найбільше джерело впливу на їх почуття, переживання. Уроки, які Василь Сухомлинський дає в своїх оповіданнях – це уроки на все життя і для дорослих і дітей. Наше завдання навчити дітей осмислено відноситись до своїх почуттів, до свого внутрішнього світу, розвивати вміння керувати своїми почуттями. 

 

Ігрова діяльність

«Без гри немає і не може бути повноцінного дитячого розвитку. Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе в світі гри, казки, музики фантазії, творчості. Без цього вона – засушена квітка».

                                                                                               В.О. Сухомлинський

Протягом року вихователі ігровій діяльності приділяли багато уваги. У грі виразно проявляються особливості мислення й фантазії дитини, її емоційність, активність, розвивається творчість, потреба у спілкуванні. Гра – це серйозна справа й для самої дитини. Гра – це фантастичний світ. «Гра дітей – дзеркало суспільства» - тонко підмітив чеський письменник Юліус Фучік. 

Наші вихователі допомагають дітям перетворювати гру на змістовну, цікаву діяльність, забезпечивши її дидактичну і виховну цінність і при цьому зберігши свободу творчого вираження дитини. Щороку вихователі поповнюють ігрову матеріальну базу:

- яселно-молодша група поповнили ігрові куточки новими іграшками за кошти батьків: перукарня, аптечка, лікарня, будівельний матеріал, кошики для мегамаркету, дерев’яні пазли, ляльки, магнітний конструктор, машинки, комплет касових апаратів для магазину;

- молодшо-середня група придбали в ігрові куточки за кошти батьків: плитолу, фетрові набори їжи (овочі, фрукти, вермішель, печиво), набори диких тварин і  свійських, настільні ігри, меблі в куточок для лікаря та авто трек;

- середньо-старша група батьки були особливо активні придбали: магнітну книжку, магнітне яйце-конструктор, сенсорна гра «Мішечок», пазли великого розміру («Прогулянка в лісі», «Транспорт»), шнурівки «Черевик», «Яблуко і черв’як», набори для кухні, театру, магнітний великий геометричний конструктор, математична гра, м’ячі, лопатки, відеречка, сітку для воріт, столи і стільці;

- старша група поповнили ігрові куточки за кошти батьків: пазлами, настільними іграшками, машинками, лего конструктором, набор «Перукарня», «Лікарня», «Аптечка».  

В цьому році перед вихователями буде стояти питання – як зробити ігрове середовище для дітей комфортним, розвивальним, безпечним і мотивованим? А ще куточки мають бути мобільними, не формальними. Чекаємо на цікаві пропозиції обговоримо найкращі з них.

 

Патріотичне виховання

«Патріотизм починається з любові  до людини.  Патріотизм починається з колиски… Вічно живим і незамінним джерелом патріотичних почуттів і переконань є любов сина і доньки до матері й батька, матері й батька до дітей, взаємна відданість і вірність, яка створює честь сім?ї.» 

 В.О. Сухомлинський

 

Лише національне виховання спроможне виплекати цілісну, високоморальну, патріотично налаштовану особистість. Тому в дитячому садку обов’язково має відчуватися національний дух. Так вважають педагоги нашого закладу.

Ми ставимо за мету:

- Виховувати у дітей та батьків патріотизм як найважливішу духовно-моральну і соціальну цінність; любов та повагу до захисників держави; готовність активно надавати посильну волонтерську допомогу;

- Збагатити знання дітей з історії рідного міста, його пам’яток, музеїв, української державності й громадянства, культури народу, його традицій, народних і державних свят;

- Формувати шанобливе ставлення до державних символів України – Герба, Прапора, Гімну;

- Підтримувати прагнення вихованців до самовираження, самореалізації;

- Залучати педагогічний колектив та батьків, громадські організації до реалізації завдань національно-патріотичного виховання на прикладах героїзму бійців АТО, волонтерів відповідно до положень Концепції національно-патріотичного виховання.

Головним підходом до втілення зазначених завдань обрали діяльнісний, аби не лише плекати в дітей (і дорослих) патріотичні почуття, а й спонукати проявляти їх у конкретних діях. Педагоги нашого дошкільного закладу знають, що любов до Батьківщини народжується з інтересу до найближчого довкілля, з милування красою рідної природи, з любові до рідного міста і краю. Тому ми велику увагу приділяємо проведенню екскурсій, піших та автобусних подорожей по історичних місцях міста, відвідуванню музеїв.

Любов до найрідніших людей, до рідного дому плекають батьки з колиски. І часточкою цієї любові є ціннісне ставлення до природи, що оточує дитину з перших днів життя. Прогулянки разом з батьками луками, лісом, спільна риболовля, вечеря біля вогнища запам’ятаються дитині на все життя. Саме ці почуття відтак стають фундаментом патріотичних та громадянських устремлінь молоді.

В роботі нашого колективу з дітьми з національно-патріотичного виховання ми завдячуємо всім: і педагогам, і помічникам вихователів, і батькам. Особливу подяку хочеться винести керівнику гуртка з патріотичного виховання – Ситюк Н.М., яка багато уваги і зусиль докладає в цьому напрямку. Діти з нею пізнають наше місто, музей, пам’ятники, їх історію, традиції – наші Щедрівки, виставки.

В зв’язку з епідемією та запровадженням карантину в цьому році не були проведені заплановані екскурсії до парку та світлиці Шевченка; розваги «І на тім рушникові оживе все знайоме до болю…».

В наступному навчальному році ми плануємо провести розваги за уже підготовленим матеріалом та приділимо більшу увагу у ознайомлені дітей з українськими народними піснями.

 

Трудова діяльність

«Робота рук, у процесі якої здійснюється і розвивається розум, сприяє розвитку таких якостей розуму, як критичність, гнучкість, широта і активність думки» 

В.О. Сухомлинський

 

Проблема трудового виховання особливо гостро стала нині, коли духовні цінності дедалі більше відтісняються на задній план, коли панує бажання легко заробити гроші.

Значну увагу трудовому навчанню приділяв і В.О. Сухомлинський. «Трудове виховання, - зазначав він, - це, образно кажучи, гармонія трьох понять: треба, важко, прекрасно».

Одне із завдань наших вихователів в процесі формування пізнавального інтересу до праці – доступно розкривати дітям її роль у житті та здоров’ї людини, підводити їх до самостійних висновків про корисність, суспільну значущість праці, взаємозалежність різних її видів.

На протязі року вихователі всіх вікових груп формували у дітей:

- елементарну обізнаність з працею дорослих,

- інтерес та повагу до різних професій,

- бажання долучатися до посильної предметно-практичної діяльності та прагнення виявляти творче схвалення до неї,

- мати базові уміння і навички у різних видах праці тощо.

В наступному році необхідно більше уваги приділити щодо навчання дітей виконанню обов’язків чергових по їдальні, заняттях, в куточку природи та колективній праці.

 

Розвиток мовлення та ознайомлення з навколишнім

«Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…» 

В.О. Сухомлинський

 

Рідне слово є основою розумового розвитку й скарбницею всіх знань. Всі вихователі розвивають мову дітей постійно, під час різних видів діяльності. На спеціально організованих заняттях тематичних та комплексних, педагоги реалізують мовленнєві завдання системно і послідовно. Головним завданням є саме розвиток мовлення, а різні види роботи з граматики, лексики, звукової культури вихователі інтегрують навколо розповідання, використовуючи інтерактивні методи навчання. Педагоги будують мовленнєву взаємодію з дітьми як зі співрозмовниками, рівноправними партнерами. Діти залучаються до розмірковування, вибору, доведення, відстоювання своєї думки. Особливо вдало проводять заняття з розвитку мовлення такі вихователі: Смірнова І.В., Некрасова Л.П., Малигіна Ю.Т., Ситюк Н.М.

В наступному році ми продовжуємо роботу над збагаченням мовлення наших дітей до складання описових розповідей з власного досвіду,  формуванням мовної творчості, грамотної правильної мови та вихованням любові до української мови.

 

Розвиток математичних здібностей

«Вчити мислити, розвивати мислення – це означає розвивати в кожної дитини обидві розумові сфери: образну і логіко-аналітичну, не допускати однобічності, але водночас уміло спрямовувати розумовий розвиток кожної дитини в русло, яке найбільш відповідає її природним нахилам.»                              

В.О. Сухомлинський.

 

Головним завданням вихователів з цього розділу протягом минулого року було створення умов, за яких дитина зможе максимально розвинути свої логічно-математичні здібності, як шляхом самостійного пізнання дійсності, так і на організованих заняттях. І тут важливим є сам процес пізнання, тобто як вихователь підготує пізнавальне середовище.

Наші математики: Малигіна Ю.Т., Левадська Н.Л., Галай Л.М., Мозолевська Л.О., Некрасова Л.П. продумують кожне своє заняття і у кожного з них свій підхід і почерк. Вони дають хороші знання і, головне, навчають дітей досліджувати, включати логіку, робити висновки.

Проблема над якою в новому навчальному році мають посилено працювати вихователі груп:

- пізнавальні можливості дітей у цей період досить високі. Вони добре засвоюють не лише зовнішні ознаки предметів та явищ, а й їх внутрішні істотні зв’язки. Крім того, активно формується здатність до початкових форм абстрагування, узагальнення, умовисновків.

- сформувати основи образного та логічного мислення дошкільників ще до того, як вони розпочнуть навчання в школі.

- це можливо за умови, якщо навчання буде «проблемним»: міститиме елементи самостійної дослідницької роботи й спрямовуватиме дітей на творчий пошук. Тобто діяльність дітей буде не репродуктивною, а творчою.

 

Фізичне виховання

«Я не боюся ще й ще раз повторити: турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне здоров’я, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили». 

В.О. Сухомлинський

Одним із пріоритетних напрямків у роботі нашого дошкільного навчального закладу є формування, збереження, зміцнення, відтворення здоров’я дітей. 

Вихователі дбають про безпеку дітей в дошкільному закладі і однією з основних умов безпеки дошкільників є розвиток у них самостійності, відповідальності та розуміння значення правильної поведінки в різному оточенні.

Також педагоги вчать дітей виконання всіх життєво необхідних гігієнічних норм та правил, які поступово стають природною потребою дитини.

Роль вихователя дошкільного навчального закладу полягає в організації умов для запровадження активних форм навчання кожного вихованця. При цьому педагог повинен намагатись моделювати або створювати ситуації, наближені до реальних.

Інструктор з фізкультури проводив у кожній групі цікаві прогулянки («Карта скарбів», «Мандрівники», «Моряки») та заняття на свіжому повітрі. 

Напередодні нового навчального року актуальним є питання організації методико-педагогічного контролю за фізичним вихованням дітей, що є невід’ємною частиною освітнього процесу та медичного обслуговування дітей і входить до обов’язків багатьох працівників навчального закладу.

 

Художньо-естетичний розвиток

«Свій ідеал я вбачаю в тому, щоб буквально кожна дитина побачила прекрасне, зачудовано спинилась перед ним…» 

В.О. Сухомлинський

Художньо-естетична діяльність задовольняє гостру потребу дітей у самовиявленні і є одним із найулюбленіших занять. У цьому виді діяльності дошкільники виявляють високу зацікавленість і, що важливо, невелику стомлюваність. Ці фактори позитивно впливають на емоційний стан, загальний психічний розвиток дитини і разом з тим ця діяльність – є засобом всебічного розвитку дитини. 

Творчість дає змогу людині пізнавати й перетворювати дійсність. У процесі творчої діяльності змінюється й сама людина. Суспільство поступово починає усвідомлювати, що головне його багатство – людина, творча особистість. Вихователь має вчасно виявляти і розвивати творчі здібності дитини і основою такого процесу є художньо-естетична діяльність дитини у дошкільному віці. Дитяча художня творчість може мати не лише професійно зорієнтований характер, але й вирішувати завдання соціально-культурного розвитку особистості. 

Образотворча, музична, театралізована, хореографічна діяльність дитини в дошкільному навчальному закладі  створює сприятливі умови для формування соціально активної, творчої особистості, здатної змінювати світ на краще.

«Музика – це мова почуттів.» В.О. Сухомлинський

Музика у нас на особливому положенні. Музичний керівник закладу Гребініченко З.М. прививає дітям гарний смак, віддаючи пріоритет класичній музиці. Елементи музики, навіть взяті окремо є цінними засобами вихователя. Мелодія відкриває світ почуттів. Динаміка, тембр – загострюють слухове сприйняття. Співи – це багатостороннє дійство, яке об’єднує всі попередні. І ці завдання з успіхом здійснює на своїх заняттях  музичний керівник Гребініченко З.М.

Оформлення залу, в якому приймали участь всі небайдужі вихователі (Гавриленко Н.С., Ліждвой Л.М., Породько О.В., Шипко Н.П., Єрмоленко Ю.М.) створює атмосферу дива, казки. В цьому році залучали і креативну родину Андрієць Поліни (молодшо-середньої групу)

Тут оживає дерево життя і вкривається квітами весни, дарами осені; на стінах говорить зимова казка, казка теплого літа та яскравої осені. І всі ці дива створюються власними руками. Без сумніву, що створення таких умов залишають глибокий емоційний слід в душі дитини. Діти отримують нові емоційно пережиті знання і справжню радість від творчої самореалізації. А потім діти створюють свої казки і розповідають їх фарбами, віршами, музикою і рухами. Тож очевидним є і відповіді на питання: «особистостями народжуються чи стають? Чи почуття і емоції дітей менш глибокі і різноманітні, ніж у дорослих?» 

 

Ритм – розвиває увагу, зосередженість, здатність до тренувань. Саме про красу тіла, рухів, розуміння музики дітьми дбає керівник ритміки та хореографії Породько Ольга Василівна. Завжди енергійна і сповнена ідей, вона навчає дітей відчувати ритм і темп таночків, вболіває за те, щоб «юні артисти» відпрацювали та засвоїли необхідні рухи, щоб їх емоції доповнювали танок. Креативний підхід до складання віночків, які кожного разу з новими родзинками, прикрашають всі свята та розваги.

 

Театралізована діяльність теж важлива частина роботи педагогів Гулак Н.І. та Корнет О.П. Вони створюють театр рухів, дій. В репертуарі педагогів драматизація оповідань, казок, пісень. Завданням керівників гуртків є забезпечення участі всіх дітей в дійствах, при цьому педагоги виявляють здібності дітей і створюють умови для їх реалізації.

Корнет О.П. під час драматизації пісень в таночках вчить дітей відчути те, про що йде мова в пісні; навчає дітей відчути себе лебедем, пропустити цей образ через себе, відчути політ через змахи крил, розповісти про тривогу і сум пташиним тілом, руками і рухами.

В. Сухомлинський любив повторювати: «Тримаючи в руках скрипку, людина не здатна скоїти поганого». Завдання театру, мистецтва вкласти таку скрипку в душу дитини і допомогти заграти їй на ній.

Наші вихователі не навчають, а душевно розмовляють, ведуть спільні з дітьми роздуми, висловлюють здогадки на які шукають відповіді.

На заняттях з зображувальної діяльності керівник гуртка    Гавриленко Н.С. вчить дітей малювати цю птаху.

Розкривати таємницю краси довкілля і навчати передавати її на папері – девіз, яким керується у своїй роботі Надія Сергіївна. Вона володіє природним даром малювати і, маючи добрий художній смак, прищеплює його дітям. В кожній дитині вона прагне розбудити бажання творити самим красу. А творити красу Надія Сергіївна навчає дітей за допомогою нетрадиційних методів і прийомів малювання. 

Складовою інтер’єру дошкільного закладу є постійно діюча виставка дитячих робіт у холі дошкільного закладу.

 «Діти повинні жити у світі краси, гри, казки, музики, малюнку, фантазії, творчості» В. Сухомлинський

 

Психологічна служба

«Знати дитину – це знати її силу і слабкості, розуміти її думки, переживання, бережно доторкатися до її серця. Знати дитину – це та найголовніша точка, де стикається теорія і практика педагогіки, де сходяться всі нитки педагогічного керівництва колективом.» 

В.О. Сухомлинський

 

Психологічний комфорт, відчуття безпеки, відчуття впевненості, адекватна самооцінка, співробітництво, уміння працювати в команді – ось ті умови, без яких немає ефективних результатів у навчанні дітей і формуванні творчого мислення. 

Разом з педагогами – предметниками, методистом корегувала освітній  процес з огляду на можливості і здібності кожної дитини.

 Протягом року надавала психологічну допомогу батькам та дітям - новачкам під час адаптації. Проаналізувавши матеріал по адаптації, розробила основні рекомендації для батьків, які допомагають дітям швидше призвичаїтись до умов освтнього закладу, які оформила в міні-консультацію «Адаптація».

 З дітьми молодшого дошкільного віку тестування проводилося за запитами батьків.

 З дітьми середнього дошкільного віку в плані роботи психологічного супроводу у листопаді 2019р. проведено контрольні зрізи розумового розвитку, спостереження, результати яких були оформлені в інформаційну карту особистісного розвитку.

Розробила анкету історії індивідуального психічного розвитку дитини, яку заповнили всі батьки, діти яких відвідують ЗДО. Інформація з анкет допомагають педагогам груп при адаптації дітей, слугують психологу, як банк інформації про родину та індивідуальні особливості дитини.

З дітьми старшого дошкільного віку на протязі навчального року в плані підготовки дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі, була проведена вхідна, нажаль карантин в цьому навчальному році не дав можливості провести вихідну діагностику дітям старших груп. 

Психологічна служба в дошкільному закладі забезпечує повноцінне психологічне управління виховним процесом, мета якого виходить перш за все з інтересів дитини: спільно з педагогічним колективом створюються умови, підбирається зміст і форми організації життя кожної дитини, які сприяють збереженню і зміцненню її фізичного та психічного здоров’я, забезпечують емоційний комфорт, можливості для повноцінного розвитку творчої активності, нахилів, здібностей.

Реалізація всіх цих завдань можлива за умови єдності вимог до дитини з боку її найближчого оточення (батьків, педколективу, інших людей). Тому психолог поглиблено працює над підвищенням психологічної та педагогічної компетентності батьків та педагогів. 

 

Робота логопедів

«Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…» 

В.О Сухомлинський

 

У закладі дошкільної освіти щорічно зростає кількість дітей з різними вадами мовлення. Мовленнєвий розвиток дітей є одним із важливих етапів у їхньому житті, впливає на формування дитини як особистості, психічних процесів, сенсорної та інтелектуальної сфер. 

Головною метою логопедичної допомоги дітям в нашому дошкільному закладі є забезпечення навчання, виховання та розвитку дітей з вадами мовлення, а також попередження мовних порушень і слабкого засвоєння знань. Так вважають логопеди Поплавська К.С. і Кабанова Т.О.

Характеристика стану мовленнєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку показує, що діти пішли до школи із значними здобутками та новоутвореннями.

У дітей розвинулась звукова сторона мовлення:

- майже чиста звуковимова;

- діти здатні диференціювати звуки; зріс словниковий запас слів,

- діти засвоїли всі граматичні форми мовлення, здатні помічати і виправляти помилки у власному та чужому мовленні.

Логопеди Поплавська К.С. та Кабанова Т.О. дбають про оновлення матеріальної бази свого кабінету. За рік ними виготовлено багато посібників для розвитку мовленнєвого дихання, дидактичні ігри для читання слів і речень.

Щодня логопеди роблять мову дітей чистішою, правильною, залучаючи до цієї роботи вихователів, музкерівника і батьків. 

В наступному році логопеди беруть напрямок роботи на збагачення матеріальної бази з фонетичним слухом.

 

Англійська мова.

«Навчати дітей мислити, формувати і відстоювати свою точку зору - це завдання кожного вчителя і вчителя іноземної мови зокрема.» 

В.О. Сухомлинський

 

Навчання дошкільників уміння спілкуватися справедливо вважається одним з найголовніших педагогічних завдань. Мова є основним засобом пізнання культурного надбання людства. Знаючи кілька мов, людина яскравіше і повніше відчуває перлини світової культури.

Англійська мова впевнено ввійшла в життя нашого дитсадка. Прекрасний фахівець Юр’єва Н.М. навчає англійській мові дітей з 2-х річного віку. Всім відомо, що раннє дитинство – золота пора для оволодіння мовами. І не треба боятися, що рідна мова загине чи призупиниться. Виготський довів, що чим більше дитина вивчає іншу мову, тим більше вона заглиблюється в рідну. І чим більше мов вивчає, тим глибше розуміє свою. Цим і керується Юр’єва Н.М. в роботі з дітьми. Працює керівник гуртка цікаво, створюючи атмосферу невимушеності, гри, пісні і рухів.

Юр’єва Н.М. розпочала вводити в свою роботу з дітьми оповідання В.О. Сухомлинського і цю роботу буде продовжено в наступному році.

Отже, у наших дітей, які в ранньому дитинстві почали оволодівати двома мовами, в результаті – чудова пам'ять, вони на кінець року мають великий словниковий запас; діти демонструють вміння будувати складні синтаксичні конструкції і ставити елементарні запитання.

 

Ознайомлення з природою. 

«Думати, мислити діти навчаться лише тоді, коли педагог приходить до нього з думкою, запалює його своєю допитливістю, жадобою пізнання, передає йому почуття гордості мислення»

 В.О. Сухомлинський

 

Сучасним дітям, а надто тим, що мешкають у містах, бракує спілкування з природою і активної діяльності в ній. Наш заклад дошкільної освіти є тією зеленою оазою, де малюки разом з вихователями мають змогу спостерігати, відкривати досліджувати чарівний і неповторний світ у-всіх його кольорах, відтінках, звуках та дбати про збереження його краси й розмаїття. Вдале розташування нашого закладу, величезна зелена територія, на якій є і смарагдові ділянки лісу та саду, і квітучі галявини, - важлива передумова вибору напрямку еколого-валеологічного спрямування роботи. Багато дивовижного світу розкриваються перед дітьми, а вихователі привчають не тільки дослухатися до звуків і голосів природи, придивлятися до її краси, а ще й активно діяти в ній. У результаті в малят накопичуються враження не тільки про красу природи, а й про те, як вона змінюється, якщо докласти певних зусиль. Ми переконані, що виховання молодого покоління в традиції гармонійного спілкування і спілкування з природою та її раціонального використання є важливою формою екологічної освіти та пропаганди природоохоронних заходів. 

Цю роботу проводять з дітьми всі вихователі та керівники гуртків по природі Ліждвой Л.М. та Поплавська К.С.  

Дітей не треба змушувати досліджувати світ. Майже всі діти – природжені пристрасні дослідники. Але до слідження, не підкріплене законами логіки, може завести в глухий кут, привести до забобонів і помилок. 

Отже, завдання дорослих – дозволяти дітям вивчати все, що їх оточує, і непомітно їхні висновки. 

 

Робота з батьками

«Виховання дітей – це віддача духовних сил... Прекрасні діти виростають в тих сім’ях, де батько і мати по-справжньому люблять один одного і в той же час люблять і поважають людей.» 

В.О. Сухомлинський

Хочеться розпочати з таких слів, що відповідальність за здобуття дітьми дошкільної освіти несуть батьки. (Закон України «Про освіту», п.3 ст.11) відвідування дитиною закладу дошкільної освіти не звільнює сім’ю від обов’язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток, виховання і навчання дітей, а також збереження їх життя, здоров’я, людської гідності. (Закон України «Про дошкільну освіту», п. 2-3 ст.8)

Стосунки вихователів з батьками вихованців, нажаль, не завжди складаються гармонійно. Причина? Очікування сторін від взаємодії не збігаються: багато хто з батьків рішуче вилучає себе з числа людей, відповідальних за виховання-навчання їхніх дітей (мовляв, є спеціально навчені для цього люди), і перекладає ці обов’язки на плечі педагогічних працівників садочка. Причому «діалог» педагогів і батьків швидко набуває рис вимогливості й надмірних очікувань від вихователів. Зрозуміло, що за таких умов інша сторона не може почуватися комфортно. 

Перед нами, педагогами стоїть непросте завдання: навчитися вибудовувати відносини з батьками в іншому ключі, ніж дотепер, - з позиці фахівців, які знають свою справу. Дитячий садок – не караоке, де можна замовити будь-яку мелодію за бажанням батьків. Навіть ідеальний варіант не задовольнить абсолютно всіх.

Вихователі повинні мати обґрунтовану концепцію, чітко визначені цінності та пріоритети, які він зуміє донести до батьків як споживачів, замовників освітніх послуг, тоді тата й мами скоріше приймуть їх і погодяться з ключовими принципами.

Під час освітнього процесу діти отримують знання через: спостереження і спілкування; дослідження й аналізування; читання оповідань, казок та їх обговорення. 

Ми навчили дітей: 

- помічати навколишній світ у всій його красі й багатогранності;

- радіти кожній зустрічі з об’єктами природи, милуватись ними;

- усвідомлювати що ми не самі в цьому світі природи – є брати наші менші та представники рослинного світу;

- усвідомлювати що все в світі природи взаємопов’язано і взаємозалежне;

- в природі все влаштовано мудро і має своє призначення і користь;

- всі представники живої і неживої природи потребують, нашого захисту і уваги;

- формуванню світобаченню дітей через: 

- розвиток пізнавальної діяльності; 

- розвиток пізнавальної діяльності - хто поряд з нами;

- розвиток соціально-моральної діяльності – «Як жити поряд з іншими?»

- розвиток емоційно-чуттєвого сприйняття;

- ми навчали дітей на основі літературних творів осмислювати ідеї оповідань.

 

Але серед всього позитиву є також і недоліки: 

- формальність окремих куточків;

- недієвість куточку чергових, природи;

- відсутність доступного сенсорного обладнання.

 

Кожен рік сідаючи до написання річного плану, задумуєшся над тим головним завданням, яке необхідно підняти на розгляд всього колективу. Ми завжди вибудовували цілі і мету виховання за логікою: навчити, залучити, допомогти адаптуватися, щоб в результаті наших зусиль, як би в нагороду, дитина стала щасливою. За всіх часів для мене, як директору важливо було створити такі умови для дітей, щоб їм було цікаво ж іти в дитячому закладі. В цьому ж навчальному році в країні проходить реформування освіти – вводиться нова Українська школа. (далі НУШ)

Головними завданнями є реалізація Концепції, йде мова про створення абсолютно нового освітнього середовища, у якому кожна дитина буде почуватися щасливою та вільною у своєму розвитку, а також впровадження методики «навчання через гру». Що таке НУШ для дошкільних закладів? Які завдання стоять перед вихователями ЗДО? Спочатку розберемо суть НУШ для школи.

Нова українська школа – це назва реформи загальної середньої освіти, яку нині реалізовує міністерство освіти і науки України. Основна ідея Нової української школи – компетентне навчання. Суть НУШ полягає в переході від школи інформаційної, яка дає учням лише знання й певні вміння та навички, до школи компетентностей ХХІ ст. одне з основних завдань реформування й модернізації освіти в Україні – сформувати й розвинути систему неперервної освіти. Наступність і неперервність освіти тісно пов’язані.

В умовах реалізації Концепції «Нової української школи» питання наступності між дошкільною й початковою школами освіти особливо хвилює педагогів дошкільних закладів. Адже майбутній учень НУШ – це теперішній вихованець закладу дошкільної освіти. Як якісно підготувати дитину до шкільного навчання? Що нам потрібно знати про Нову українську школу? Які зміни відбулися в системі освіти з новою реформою щодо підготовки дітей до школи? Яким повинен бути сучасний педагог щоб надати якісну освіту дитині-випускнику для навчання в НУШ? Саме ці запитання й чимало інших турбують педагогів дошкільного закладу, тому що саме від вихователів залежатиме готовність дитини до навчання в школи.

Є люди, які залишають по собі яскравий слід, бо здатні змінювати світ на краще, - це наші вихователі. Кожен з них яскрава індивідуальність. І мрії вихователів про те, щоб наші вихованці в майбутньому стали успішними людьми, самодостатніми, зумівши ми себе реалізувати і зберегти при цьому свою індивідуальність та розкривши свої таланти свої «співучі пір’їни».

Ми, педагоги, завжди вибудовували цілі і мету виховання за логікою: навчати, залучити, допомогти адаптуватися, щоб в результаті наших зусиль, як би в нагороду, людина стала щасливою.

Дуже добре, коли батьки вихователі залишають дітям у спадок дві речі – це коріння і крила. Хто знає, як створений світ, стане придатним для життя дитини - комфортним, безпечним, досконалим. Як поєднати реальний непростий світ нашого буття з чистою вірою в казку, справедливість, добро? Ми будемо вирішувати і ці проблемні завдання всі разом – і батьки і вихователі. 

Тому, в новому навчальному році перед педагогічним колективом будуть стояти наступні завдання:

1. Турбота про здоров’я дітей – вихованню здорової особистості.

2. Формування творчої особистості дошкільника, розвиток творчих здібностей. 

3. Формування моральних рис характеру дітей через літературні оповідання В.О.Сухомлинського.

 

Використання благодійних коштів 

ЗДО «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського 2019 – 2020 н.р.

 

Заміна балконних дверей – 36 200 грн;

Демонтаж стелі в роздягальних кімнатах 3-х груп – 20 000 грн;

Жалюзі в павільйон -14 000 грн;

Паперові рушники, антисептик, бланідас, гумові рукавички  - 10 00 грн;

Хлібна шафа – 8 000 грн; 

Пральна машинка – 14 000 грн;

Дерева (шовковиці) – 8 000 грн.

 

 

      Використання бюджетних коштів 

ЗДО «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського 2019 – 2020 н.р.

 

Реконструкція котельні – 287 669 грн;

Поточний ремонт дверних прорізів – 81 878 грн;

Меблі – 88 929 грн;

Канцтовари – 35 317, 18 грн;

Господарчі товари – 103 267, 48 грн 

Холодильник та морозильна камера – 12 138, 96 грн

 


Звіт

керівника ЗДО «Ялинка»

імені В.О. Сухомлинського, Всеукраїнського центру із розповсюдження та впровадження ідей В.О.Сухомлинського

про  діяльність дошкільного  закладу перед педагогічним колективом та громадськістю

в 2018-2019 н.р.

Тоцької Т.П.

 

 

  

Витяг з протоколу конференції педагогічного колективу, батьківського комітету, батьків та громадськості

 

 від 24.052019 р.                                                            

 

Голова – Левадська Н.Л.

Секретар – Ситюк Н.М.

Присутні: батьківський комітет – 6 чол.,   батьківська громадськість – 68 чол., вихователі – 19 чол.,  завідуюча,  Туник І.А., начальник відділу дошкільних, позашкільних закладів та виховної роботи

Повістка дня:

1. Звіт керівника закладу «Про основні напрями та підсумки діяльності дошкільного закладу протягом  2018 -2019 н.р. та завдання на новий навчальний рік».

                                                                           Тоцька Т.П., директор

                                                                               Тоцька Т.П., директор

2. Звіт голови батьківського комітету про використання благодійних внесків батьків.

                                                                                Терлюк А.П.

3. Слайдова презентація  навчально-виховної роботи дошкільного закладу.

                                                                  Ліждвой Л.М., практичний психолог

По-першому питанню слухали:

Звіт керівника закладу «Про основні напрями та підсумки діяльності дошкільного закладу протягом  2018 -2019 н.р. та завдання на новий навчальний рік».

Завідуюча Тоцька Тетяна Петрівна познайомила батьків  із звітом про використання бюджетних коштів

Відмітила завідуюча і про завдання, які стоять перед вихователями в першу чергу розвиток кожної дитини та якісне виховання і навчання дітей , а все це спрямоване на підготовку дитини до навчання в школі, підготовку до життя в суспільстві.

  Завідуюча ознайомила присутніх з виконанням плану ремонтних робіт протягом літа 2019 року:

 В дитячому закладі була поновлена матеріально-технічна база:

1) зроблено косметичний ремонт всіх вікових групп (силами батьків);

2) зроблений капітальний ремонт: коридору першого поверху, кабінету логопеда, щитової кімнати;

3) замінено двері в щитовій кімнаті - 1 шт.

4) придбано:

- малі ігрові форми на дитячий майданчик;

- миючий пилосос;

- столи в ігрові кімнати - 20 шт;

Всі ці придбання були проведені за бюджетні кошти.

 

Далі завідуюча зачитала орієнтовний перелік ремонтних робіт, запланованих на літо 2020 року:

-облаштувати галявину казок;

-обладнати етномайданчик ( за мотивами українського двору);

-капітальний ремонт господарчого будинку;

-демонтаж старого овочесховища.

 

 Придбати в новому році:

-          мультимедійний  проектор короткофокусний з Wi-Fi;

-          екран настінний моторизований;

-          екран на тринозі;

-          багатофункціональний пристрій формату Ф-3;

-          ноутбуки- 2 шт.;

-          переносна акустика.

 

За благодійні внески батьків було закладено новий фруктовий сад, де посаджено:

-          45 кущів чорної та червоної смородини;

-          19 фруктових дерев та

-          обладнали бузкову алею, на якій посаджено 22 кущі бузку.

 

Виступили:

В обговоренні взяли участь:

Батьки  Проциши Ані, які відмітили те, що дошкільна установа користується великим авторитетом в місті. Педагоги працюють на дитину, яка стоїть завжди в центрі уваги.

 

Батьки  Мищенко Насті з вдячністю повідомили, що їх дитина з задоволенням йде до садочку і вони бачать те, чому навчають дітей, готуючи їх до школи.

Мама Андрієць Поліни зазначила про те, що в садочку гарно проведені ремонтні роботи, заклад не впізнати і подякували адміністрації за увагу до дітей і їх перебуванню в садочку.

 

По другому питанню слухали:

Голову батьківського комітету   Терлюк А. П., яка доповідала про використання благодійних внесків на  потреби дошкільного закладу в 2018-2019 н.р. і надала звіт про використання благодійних внесків. Вона зазначила, що весною 2019 року за благодійні внески батьків були облаштован фруктовий сад та бузкову алею і витрачено 129 тис грн. (звіт додається)

Виступили:

Батьки Ситнік Олександри , які сказали,  що дійсно видно куди вкладено було їх кошти. Фруктовий сад і алея  оформлені по-сучасному, цікаво, зі смаком.

 

Мама  Шипко Сергія , яка зазначила, що в садочку стало гарно, затишно, красиво і хочеться в цей садочок ходити.

 

Тато Дроценко Вані, який сказав, що він особисто допомагав в оформленні саду і завезення землі і дуже задоволений красою дошкільного закладу. Претензій щодо використання коштів з благодійних внесків не мають.

 

По-третьому питанню слухали практичного психолога Ліждвой Л.М.

 

Практичний психолог Ліждвой Л.М.,  доповіла про якість знань дітей та відгуки директорів шкіл, в яких проходили тестування діти-випускники з нашого садочка та продемонструвала презентацію слайдового матеріалу напрямків роботи закладу.

Ухвалили:

За підсумками голосування педагогічний колектив дошкільного закладу, батьківська громадськість визначає роботу керівника закладу задовільною.

 

Голова                                                                                              Левадська Н.Л.

 

 

Секретар                                                                                          Ситюк Н.М.

 

Начальник відділу дошкільних,

позашкільних закладів та виховної роботи                               Туник І.А.

 

 

 

Протокол №1

засідання розрахункової комісії за підсумками таємного голосування

 

06.06.2018 р.                                                                     ДНЗ «Ялинка»

                                                                           імені В.О.Сухомлинського

                                                                                             м. Бровари

 

 

 

Присутні:

 

Левадська Н.Л. – вихователь-методист д/з

Поплавська К.С. –вчитель- логопед

Крисанова М.Г. – голова б/к

 

 

Слухали:    Про вибори розрахункової комісії

 

Ухвалили:  Обрати головою розрахункової комісії за підсумками таємного голосування Крисанову М.Г., голову батьківського комітету.

 

Підписи членів розрахункової комісії:

 

Левадська Н.Л. –

Поплавська К.С. –

Крисанова М.Г. –

 

 

 

 

Протокол №2

засідання розрахункової комісії за підсумками таємного голосування

 

06.06.2018 р.                                                                     ДНЗ «Ялинка»

                                                                           імені В.О.Сухомлинського

                                                                                             м. Бровари

 

 

 

Слухали: про підсумки таємного голосування за підсумками роботи розрахункової комісії.

 

У голосуванні брали участь  98 члени конференції.

Бюлетнів усього – 98; страчених – 0.

 

Ухвалили:  за підсумками таємного голосування:

-          голосів «за» – 98;

-          голосів «проти» –0.

 

Голова розрахункової комісії –                                         Крисанова М.Г.

 

Члени розрахункової комісії:

Левадська Н.Л. –

Поплавська К.С. –

 

 


 

 

 

Звіт керівника 

ДНЗ «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського

за 2017 – 2018 н.р.

I. Підсумки навчально-виховної роботи за 2017-2018 н.р.

     

      По вулиці Білодубравній 8, що в м. Бровари, розташувався ще в 1981 році дошкільний навчальний заклад «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського. Батьки і працівники вважають, що нашим дітям пощастило: дошкільний заклад розташований у мальовничій, затишній місцевості. Парк, озеро над озером красуні берізки, а із-за білокорих берізок визирає казкова будівля дитсадка. Світла і легка з ясними біло-голубими вікнами, вона схожа на казковий теремок. Його щоденно заповнює дзвінкоголоса малеча. Чорняві, біляві, русяві голівки, сині, сірі, карі оченята – дівчатка і хлоп’ятка розбігаються  по своїм групах, що затишно розташувались на двох поверхах. П’ять днів на тиждень з ранку до вечора чекають на малят іграшки, казки, веселі ігри та забави, перші уроки доброти, людяності, ввічливості.

      Там з материнською усмішкою, ласкавим словом зустрічають люди, що своє серце, свою душу віддають маленьким дітям.

      Тут навчають, виховують, радіють, люблять, турбуються. В кожній дитині – цілий світ, кожна дитина – то особистість. І щоб ця маленька особистість виросла щедрою, доброю, люблячою, вихованою трудиться весь колектив дошкільного закладу.

      Будинок садочка – типовий, розрахований на 6 груп на 140 місць, великі, просторі, достатньо освітлені приміщення. Але на цьому схожість з іншими дошкільними закладами закінчується, бо починається те, що називається «власним обличчям». І має його не тільки сам садок, а й кожна група, кожен кабінет. Все оформлення інтер’єрів приміщень виконане власними руками  колективу. Картини з соломки – це наша гордість, наше обличчя, наш імідж.

      Восени 2017 р. приміщення дитячого закладу було утеплено, оновлено фасад, прокладено тротуарну плитку і все це за бюджетні кошти міста.

Весною 2018 року за благодійні внески батьків була проведена робота по переобладнанню квітників навколо приміщення закладу.

      В плані на літо 2018 р по проведення ремонтних робіт приміщень дитячого закладу та благоустрою території заплановано:

1) облаштування спортивного майданчика гумовим покриттям;

2) заміна навісів над входами в підвальні приміщення;

3) капітальний ремонт каналізаційних мереж;

4) заміна вхідних дверей;

5) проведення ремонту холів І та ІІ поверхів,  кабінет завгоспа та медсестри. Всі ці роботи будуть проводитись за бюджетні кошти міста.

      Силами батьків кожної групи протягом літа будуть про водитись косметичні ремонти груп.

      3 квітня 1992 року дошкільний заклад підпорядкований Броварському міському відділу освіти.

      Площа двору дошкільного закладу становить 1,3 га. Двір розбитий на 6 майданчиків, які обладнані павільйонами і необхідними спорудами. На території дитсадка є 2-а фізкультурних майданчики, а також майданчик по вивченню правил дорожнього руху. Крім цього навколо садочка розбиті чудові квітники, має садочок фруктовий сад. В дошкільному закладі діє 6 груп: 1 ясельна, 2 молодші, 1 середня, 2 старші.

      З 01.01.2000 року на базі ДНЗ "Ялинка" було відкрито Інститутом проблем виховання, АПН України експериментальний майданчик, мета якого - оновлення змісту, форм і методів у дошкільному вихованні з "Впровадження спадщини Василя Сухомлинського в морально-естетичному вихованні дітей"

31.12.2008 року ДНЗ "Ялинка" було надано статус експериментального навчального закладу Всеукраїнського рівня. Науковим керівником експерименту призначено Кононко О.Л., заступника директора Інституту проблем виховання АПН України, доктора психологічних наук, професора; науковим консультантом експерименту - Сухомлинську О.В., академіка-секретаря відділення теорії та історії педагогіки АПН України, доктора педагогічних наук, дійсного члена АПН України.

У 2015 році було успішно завершено дослідно-експериментальну роботу (наказ Міністерства освіти і науки України  №220, від 27.02.2015р. ) та відкрито на базі дошкільного навчального закладу Всеукраїнський центр по розповсюдженню та впровадженню ідей В.О.Сухомлинського серед дошкільних навчальних закладів України (наказ Міністерства освіти і науки України  №353, від 25.03.2015р.)

      За додатковими штатами в садочку працюють: практичний психолог, керівник гуртка з англійської мови, керівник гуртка з природи, керівник гуртка по хореографії, інструктор з фізкультури, керівник гуртка образотворчої діяльності, логопеди.

      У дошкільному закладі:

І-ї категорії – 3-и педагога;

ІІ- ї категорії – 3-и педагога;

мають педагогічне звання «вихователь методист» - 8 педагогів;

                                     «керівник гуртка-методист» - 5 педагога;

                                     «практичний психолог-методист» - 1;

                                     «вчитель-логопед» - 1;

 Мають знак:

            «Відмінник освіти» - 3 педагога;

                    «Софії Русової» - 3 педагога;

            «Василя Сухомлинського» -1

Колектив садочка прагне, щоб дітям було затишно у нас і комфортно, щоб дитина, переступаючи поріг садочка не відчувала дискомфорт. Лагідний тон вихователів, атмосфера невимушеності, доброзичливості, відкритості формують у дітей добрі почуття, поняття про добро і зло, про красу людської душі, про вияв поваги один до одного, до навколишнього світу.

В 2017-2018 н.р. колектив ДНЗ «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського працював над виконанням завдань річного плану.

 Основними завданнями в 2017-2018 н.р. були:

1.    Турбота про здоров’я дітей – виховання здорової особистості.

2.    Розвиток мовленнєвої творчості дітей.

3.    Виховання любові до України й мови, любові до народу, поваги до нього, культури поведінки і дотримання звичаїв народу, культури своєї рідної мови.

4.    Розвиток логічного мислення на заняттях з математики.

 

         Перше завдання річного плану – «Турбота про здоров’я дітей – виховання здорової особистості.» виконувалося всім колективом щодня через всі види та форми роботи фізичного виховання:  це і прогулянки та екскурсії до озера, лісу, березового парку; проведення ранкової гімнастики на свіжому повітрі; гімнастики пробудження; проведення фізкультурних комплексів та  фізкультурних свят на вулиці; контроль над харчуванням дітей з боку медсестри та завідуючої; турбота про якісні продукти та вітамінізація страв та інші види роботи.   Але найбільш глибоко і широко розглядалось питання збереження здоров’я дітей під час розваг:

      04.09.2017 року  інструктор з фізкультури Шипко Н.П. та керівник гуртка оздоровчих технологій Кривошлик О.М. провели фізкультурне свято «День знань». Цей захід був повчально-навчальним, ігровим, веселим. В ході змагань діти проявляли спритність, винахідливість, витримку.

      05.10.17 року на тему: «Здорові зуби май - біди не знай» підготували: Левадська Н.Л. Кабанова Т.О., Кривошлик О.М., пояснивши дітям, які зуби має людина, чому вони псуються та як за ними доглядати.

      21.02.2018 р.  пройшла літературна розвага про творчість поетеси  Наталю Забілу, яку підготували Ситюк Н.М., Гулак Н.І., Шипко Н.П. Тут дітям розповіли про життя Наталі Забілої, її творчість, читали її вірші, дивилися відео ролик за віршами письменниці. Гулак  Н.І. із дітками старшої групи показала казку «Біда навчить» Наталі Забілої, а інструктор з фізкультури Шипко Н.П. провела фізкультхвилинку під веселу музику і відео.

      04.04.2018р. пройшла розвага “ Сміхотунчики та сміхотинки ” яку підготували: Кабанова Т.О., Кривошлик О.М. Під час розваги діти всіх груп із великим задоволенням брали участь у цікавих конкурсах та веселих естафетах.

      11.05.2018 р. прошла розвага за мотивами твору Наталі Забілої “Лінива дівчинка” яку підготували: Шипко Н.П., Кабанова Т.О., Корнет О.П., Кривошлик О.М., Породько О.В. Педагоги показали дітям як не добре вередувати, яка біда може трапитись з вередуном. Проводилися цікаві естафети з дітьми всіх вікових груп під час яких діти закріплювали набуті вміння.

Питання фізичного виховання розглядалось також на батьківських групових зборах вихователями всіх груп та під час консультацій для вихователів, а також контролювалось як з боку завідуючої, так і медичною сестрою.

Протягом року інструктор з фізкультури Шипко Н.П.   під час занять з дітьми дошкільного віку застосовувала різноманітні нетрадиційні форми фізкультурно-оздоровчої роботи: психогімнастику, вправи-йоги, кун-фу, вправи на запобігання плоскостопості та корекції осанки, вправи профілактичного масажу з використанням природних матеріалів (каштанів, горіхів, жолудів, морські камінці та мушлі).

Багато уваги також приділялось педагогами навчанню дітей правил безпечної поведінки в різних життєвих ситуаціях. Складність життєвих ситуацій вимагає виховання у людини установки на власну безпеку вже з раннього дитинства та застосування її протягом усього життя. Тому, головна мета щодо виховання безпечної поведінки у дітей – дати кожній дитині основні поняття небезпечних для життя ситуацій та особливостей поведінки в них. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку оточуючого середовища.

Посилена увага щодо оздоровлення дітей буде приділятися в літній період,  згідно розробленого плану  з червня по вересень 2018 року.

Питанням оздоровлення, попередження вад осанки, плоскостопості протягом року займалась вихователь, керівник гуртка Кривошлик О.М. проводячи з дітьми корекційні профілактичні вправи з використанням нетрадиційних природних посібників, турбуючись про розвиток здорових, красивих дітей.

 

         Друге та третє завдання – «Розвиток мовленнєвої творчості дітей» та «Виховання любові до України й мови, любові до народу, поваги до нього, культури поведінки і дотримання звичаїв народу, культури своєї рідної мови»

      проходили через другу та четверту педраду під час проведенних інтегрованих занять:

      17.11.17 р. на тему: «У кожного свій дім», вихователем середньої групи Смірновою І.В.

21.11.17 р. на тему: «Хто як до зими готується», вихователем молодшо-середньої групи Ситюк Н.М.

      23.11.17 р. на тему «Подарунки від Карасика та Жабки» з використанням твору В.О.Сухомлинського «Карасик і Жабка», логопед  Кабанова Т.О.

22.11.17 р. на тему: «Радість і сум поряд живуть» з використанням твору В.О.Сухомлинського «Лист до батька», вихователем старшої групи Гулак Н.І.

28.11.2017 року Ліждвой Людмила Миколаївна на тему «Крамничка щастя».

21.05.2018 р. Юр’єва Н.М. за мотивами твору В.О.Сухомлинського «Соромно перед солов’єм» під час якого діти побували на пікніку .

23.05.2018 р.  на тему “Людина і її внутрішній світ” підготувала вчитель-логопед Кабанова Т.О.

24.05.2018 р. на тему: «Неслухняне дятленя» за твором В.О.Сухомлинського «Будеш із гнізда випадати?» провела Поплавська К.С.

Над питанням національно-патріотичного виховання дітей в дошкільному навчальному закладі працюють всі педагоги щороку і на наступний рік ці питання теж будуть підніматись. 24.10.17р. виставки-конкурсу батьків і дітей: «Дива природи». 05.03.2018 року проведено виставку “Лялька-мотанка”.

Керівник гуртка Ситюк Н.М. «Люби і знай свій рідни край» у день пам’яті та примирення біля момеріалу «Загиблому солдату» нагадала дошкільнятам про безсмертний подвиг наших дідусів та прадідусів, які вберегли нашу Україну від нацизму, а діти декламували вірші та у підніжжі клали квіти.

Четверте завдання – Розвиток логічного мислення на заняттях з математики.

Це питання вихователі почали опрацьовувати з літа 2017року. Вони знайомились з новим матеріалом, вивчали методику навчання дітей і продемонстрували на відкритих заняттях до третьої педради:

 30.01.18 р. з використанням паличок Кюзенера за твором Н.Забіли «Плескачик» на тему: «Пригоди Плескачика» для дітей старшої групи, яке підготувала вихователь Малигіна Ю.Т.

31.01.2018 р. на тему: «Колобок поспішає до школи» з використанням математичної лінійки, яке підготувала вихователь старшої групи Мозолевська Л.О.

01.02.18 р. з використанням конструктора LEG на тему: «LEGO-ЗООПАРК» з дітьми ясельної групи, яке підготувала і провела вихователь Некрасова Л.П.

02.02.2018р. з конструктора LEGO на тему: «Фермерське господарство», яке підготувала та провела вихователь молодшої групи Галай Л.М.

06.02.2018р.  з використанням блоків Дьєнеша на тему: «Як діти котика і собачку помирили» для дітей середньої групи, яке підготувала вихователь середньої групи Левадська Н.Л.

23.05.2018 р. на тему: «Циркова вистава», яке підготувала та провела Мозолевська Л.О.

24.05.2018 р. на тему: “ Країна казок”, яке підготувала та провела Малигіна Ю.Т.

30.01.2018 року пройшов конкурс з участю батьків та дітей “Моя LEGO іграшка”.

Розвиток творчих здібностей дітей дошкільного закладу проходить постійно, повсякчас, через творчість хореографів, постановку таночків, драматизацію пісень в танцях (Корнет О.П., Породько О.В.), через роботу літературно-театральної студії (Гулак Н.І.), музичну діяльність (Гребініченко З.М.), роботу гуртка «Умілі рученята» (Єрмоленко Ю.М.) та у всіх видах діяльності вихователів з дітьми.

 

Морально – етичне виховання

    «Вчити дитину відчувати – це найскладніше, що є у вихованні. Школа сердечності, чуйності, доброти – це дружба, взаєморозуміння, повага в дитячому колективі»

В.О. Сухомлинський

 

Протягом року педагоги закладу багато уваги приділяли, в різних ситуаціях, формуванню гармонійної, творчої особистості, здатної:

-      співпереживати, розпізнавати добро і зло (насамперед у самій собі),

-      доброзичливо ставитися до навколишнього,

-      здатності знаходити красу в звуках, кольорі, слові, у взаєминах між людьми.

Ми знаємо, що без формування морального стержня, без прийняття відповідальності за кожне своє слово, думку, вчинок ніколи не буде переборена криза людяності в суспільстві, не збережеться людина в людині, тим більше не виросте людина з дитини, у якої скалічена душа.

Такі завдання вирішувались в минулому році і стоятимуть перед вихователями в новому.

Вирішувати ці завдання нам допомагають літературні оповідання і казки В.О. Сухомлинського, тому  що його твори для дітей найбільше джерело впливу на їх почуття, переживання. Уроки, які Василь Сухомлинський дає в своїх оповіданнях – це уроки на все життя і для дорослих і для дітей. Наше завдання навчити дітей осмислено відноситись до своїх почуттів, до свого внутрішнього світу, розвивати вміння керувати своїми почуттями. Адже моральне начало в дитині – найбільша таємниця і найбільше диво. Тож розгадати моральне начало кожної дитини і вірно спрямувати виховання дітей наше завдання і обов’язок.

 

Ігрова діяльність

      «Без гри немає і не може бути повноцінного дитячого розвитку. Гра – це величезне світло, через яке в духовний світ дитини вливається життєдайний потік уявлень, понять про навколишній світ».

                                                                                              В.О. Сухомлинський

 

Протягом року вихователі ігровій діяльності приділяли багато уваги. Адже для дошкільняти – гра не забава, у ній він пізнає світ,переживає різні емоції, набуває соціального досвіду, засвоює морально-етичні норми, а головне – активно діє і різнобічно розвивається. Тож у жодному разі не можна нехтувати цією діяльністю малят, замінюючи її навчанням.

Наші вихователі допомагають дітям перетворювати гру на змістовну, цікаву діяльність, забезпечивши її дидактичну і виховну цінність і при цьому зберігши свободу творчого вираження дитини. Щороку вихователі поповнюють ігрову матеріальну базу.

Хочеться відзначити Смірнову І.В., вихователя молодшої групи, яка багато уваги приділяє створенню ігрового середовища для своїх дітей. Протягом року вони замовили і придбали ігрові меблі для дівчаток – кухня, кімната, виготовлені з дерева; для хлопчиків – лего-конструктор, набір іграшок «Ферма». Інші вихователі таких ініціатив не проявляють, хоч групи їх забезпечені ігровим матеріалом, але не в такій різноманітності.

На наступний рік плануємо забезпечення дітей лего-конструктором в достатній кількості, для проведення занять.

 

Патріотичне виховання

      «Патріотизм починається з любові  до людини.  Патріотизм починається з колиски… Вічно живим і незамінним джерелом патріотичних почуттів і переконань є любов сина і доньки до матері й батька, матері й батька до дітей, взаємна відданість і вірність, яка створює честь сімʼї.»

 В.О. Сухомлинський

 

Лише національне виховання спроможне виплекати цілісну, високоморальну, патріотично налаштовану особистість. Тому в дитячому садку обов’язково має відчуватися національний дух. Так вважають педагоги нашого закладу.

Тож в основу системи патріотичного виховання у нашому закладі ми поклали національну ідею як об’єднавчу і рушійну силу.

Ми ставимо за мету:

-      Виховувати у дітей та батьків патріотизм як найважливішу духовно-моральну і соціальну цінність; любов та повагу до захисників держави; готовність активно надавати посильну волонтерську допомогу;

-      Збагатити знання дітей з історії рідного міста, його памяток, музеїв, української державності й громадянства, культури народу, його традицій, народних і державних свят;

-      Формувати шанобливе ставлення до державних символів України – Герба, Прапора, Гімну;

-      Підтримувати прагнення вихованців до самовираження, самореалізації;

-      Залучати педагогічний колектив та батьків, громадські організації до реалізації завдань національно-патріотичного виховання на прикладах героїзму бійців АТО, волонтерів відповідно до положень Концепції національно-патріотичного виховання.

Головним підходом до втілення зазначених завдань обрали діяльнісний, аби не лише плекати в дітей (і дорослих) патріотичні почуття, а й спонукати проявляти їх у конкретних діях. Відтак серед розмаїття форм роботи ми віддали перевагу зустрічам із захисниками, волонтерами, митцями, благодійним акціям, екскурсіям тощо.

Педагоги нашого дошкільного закладу знають, що любов до Батьківщини народжується з інтересу до найближчого довкілля, з милування красою рідної природи, з любові до рідного міста і краю. Тому ми велику увагу приділяємо проведенню екскурсій, піших та автобусних подорожей по історичних місцях міста, відвідуванню музеїв.

Любов до найрідніших людей, до рідного дому плекають батьки з колиски. І часточкою цієї любові є ціннісне ставлення до природи, що оточує дитину з перших днів життя. Прогулянки разом з батьками луками, лісом, спільна риболовля, вечеря біля вогнища запам’ятаються дитині на все життя. Саме ці почуття відтак стають фундаментом патріотичних та громадянських устремлінь молоді.

В роботі нашого колективу з дітьми з національно-патріотичного виховання ми завдячуємо всім: і педагогам, і помічникам вихователів, і батькам.

Особливу подяку хочеться винести керівнику гуртка з патріотичного виховання – Ситюк Н.М., яка багато уваги і зусиль докладає в цьому напрямку. Діти з нею пізнають наше місто, музей, пам’ятники, їх історію, традиції – наші Щедрівки, виставки.

В подальшому ця робота буде лише поглиблюватись.

Трудова діяльність

«Робота рук, у процесі якої здійснюється і розвивається розум, сприяє розвитку таких якостей розуму, як критичність, гнучкість, широта і активність думки»

В.О. Сухомлинський

 

Проблема трудового виховання особливо гостро стала нині, коли духовні цінності дедалі більше відтісняються на задній план, коли панує бажання легко заробити гроші.

Значну увагу трудовому навчанню дітей приділяв і                                              В.О. Сухомлинський. «Трудове виховання, - зазначав він, - це, образно кажучи, гармонія трьох понять: треба, важко, прекрасно».

Одне із завдань наших вихователів в процесі формування пізнавального інтересу до праці – доступно розкривати дітям її роль у житті та здоров’ї людини, підводити їх до самостійних висновків про корисність, суспільну значущість праці, взаємозалежність різних її видів.

      На протязі року вихователі всіх вікових груп формували у дітей:

-      елементарну обізнаність з працею дорослих,

-      інтерес та повагу до різних професій,

-      бажання долучатися до посильної предметно-практичної діяльності та прагнення виявляти творче схвалення до неї,

-      мати базові уміння і навички у різних видах праці тощо.

В наступному році необхідно більше уваги приділити щодо навчання дітей виконанню обов’язків чергових по їдальні, заняттях, в куточку природи та природі.

 

Розвиток мовлення та ознайомлення з навколишнім

      «Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…»

В.О. Сухомлинський

 

Працюючи над реалізацією завдань з розвитку мовленнєвої творчості педагогічний колектив в роботі з дітьми використовують творчість                            В.О. Сухомлинського. Видатний педагог дав прекрасний зразок використання у вихованні дітей могутньої сили слова, його найтонших відтінків. Протягом дня наші вихователі включають завдання з розвитку у різні види діяльності: пізнавальну, художню, ігрову. Вихователі дбають про те, щоб  поповнювався лексичний запас вихованців, збагачувався складними граматичними конструкціями, щоб діти розвивали власну словесну творчість.

Ми знаємо, що мовлення дітей дошкільного віку знаходиться на стадії становлення. Вихователі під час спілкування з’ясовують з дітьми значення невідомих слів і підбирають слова-синоніми, визначаючи при цьому що є спільного і відмінного в цих словах. Ці завдання, ці мовленнєві вправи являються гарним способом упорядкування інформації. Багато мовленнєвих вправ використовують в роботі з дітьми педагоги садочка, вони збагачують синонімічний словник дітей.

Цікаві заняття з мовленнєвого розвитку дають такі вихователі: Смірнова І.В., Малигіна Ю.Т., Гулак Н.І., Ситюк Н.М., Некрасова Л.П., Єрмоленко Ю.М.

В наступному році ми продовжуємо роботу над збагаченням мовлення наших дітей, формуванням мовної творчості, грамотної правильної мови та вихованням любові до української мови.

 

Розвиток математичних здібностей

      «Вчити мислити, розвивати мислення – це означає розвивати в кожної дитини обидві розумові сфери: образну і логіко-аналітичну, не допускати однобічності, але водночас уміло спрямовувати розумовий розвиток кожної дитини в русло, яке найбільш відповідає її природним нахилам.»                             

В.О. Сухомлинський.

 

      Головним завданням вихователів з цього розділу протягом минулого року і на наступний рік також було і буде створення умов, за яких дитина зможе максимально розвинути свої логічно-математичні здібності, як шляхом самостійного пізнання дійсності, так і на організованих заняттях. І тут важливим є сам процес пізнання, тобто як вихователь підготує пізнавальне середовище.

      Наші математики: Левадська Н.Л., Галай Л.М., Мозолевська Л.О., Малигіна Ю.Т., Некрасова Л.П. продумують кожне своє заняття і у кожного з них свій підхід і почерк.

      Вихователі дають хороші знання і, головне, навчають дітей досліджувати, включати логіку, робити висновки.

      В наступному році ми плануємо продовжити вивчати і запроваджувати в практику роботи з дітьми  роботу з кольоровими паличками Джорджа Кюїзенера, з блоками Деньєша, з лічильними лінійками та конструктором «LEGO» на заняттях з математики.

 

Фізичне виховання

«Я не боюся ще й ще раз повторити: турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне здоров’я, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили».

В.О. Сухомлинський

Одним із пріоритетних напрямків у роботі нашого дошкільного навчального закладу є формування, збереження, зміцнення, відтворення здоров’я дітей.

Вихователі дбають про безпеку дітей в дошкільному закладі і однією з основних умов безпеки дошкільників є розвиток у них самостійності, відповідальності та розуміння значення правильної поведінки в різному оточенні.

Також педагоги вчать дітей виконання всіх життєво необхідних гігієнічних норм та правил, які поступово стають природною потребою дитини.

Ось такі завдання стояли і будуть ставитись в наступному навчальному році. Тож роль вихователя дошкільного навчального закладу полягає в організації умов для запровадження активних форм навчання кожного вихованця. При цьому педагог повинен намагатись моделювати або створювати ситуації, наближені до реальних.

Напередодні нового навчального року актуальним є питання організації методико-педагогічного контролю за фізичним вихованням дітей, що є невідємною частиною освітнього процесу та медичного обслуговування дітей і входить до обов’язків багатьох працівників навчального закладу.

     

Художньо-естетичний розвиток

      «Свій ідеал я вбачаю в тому, щоб буквально кожна дитина побачила прекрасне, зачудовано спинилась перед ним…»

В.О. Сухомлинський

      «Важливу ціль своєї системи естетичного виховання я бачив в тому, щоб ми, дорослі, навчили дитину жити в світі прекрасного, щоб вона не могла жити без краси, щоб краса світу творила красу в ній самій»

 В.О. Сухомлинський

Головною метою сучасної української освіти є формування особистості з інноваційним мисленням, здатної до життєтворчості та самореалізації у складних і суперечливих процесах сьогодення. Йдеться, насамперед, про виховання впевненої у власних силах людини, спроможної передбачати зміни й адаптуватися до них на особистісному та соціальному рівнях. У зв’язку з цим, однією з основних проблем, що хвилює вихователів ДНЗ є проблема розвитку творчої особистості.

Творчість дає змогу людині пізнавати й перетворювати дійсність. У процесі творчої діяльності змінюється й сама людина. Суспільство поступово починає усвідомлювати, що головне його багатство – людина, творча особистість. Вихователь має вчасно виявляти і розвивати творчі здібності дитини і основою такого процесу є художньо-естетична діяльність дитини у дошкільному віці. Дитяча художня творчість може мати не лише професійно зорієнтований характер, але й вирішувати завдання соціально-культурного розвитку особистості.  В нашому ДНЗ це здійснюється шляхом ознайомлення дитини з різними видами мистецтва: образотворчим, музичним, театральним, літературним, танцювальним. Кожен із них є важливим для становлення особистості дошкільника її художньо-естетичного розвитку, смаку. Мистецьку діяльність дошкільників ми організовуємо за принципом інтеграції: гармонійного поєднання на заняттях музичних, літературних фрагментів, творів живопису, поезії, хореографії, образо творення в різних видах художньої діяльності: малювання, ліплення, аплікації, музикування, мімічних, пантомімічних та хореографічних етюдах.

 

      «Музика – це мова почуттів.» В.О. Сухомлинський
      Музика у нас на особливому положенні. Музичний керівник закладу Гребініченко З.М. прививає дітям гарний смак, віддаючи пріоритет класичній музиці. Елементи музики, навіть взяті окремо є цінними засобами вихователя. Мелодія відкриває світ почуттів. Динаміка, тембр – загострюють слухове сприйняття. Співи – це багатостороннє дійство, яке об’єднує всі попередні. І ці завдання з успіхом здійснює на своїх заняттях  музичний керівник Гребініченко З.М.

Оформлення залу, в якому приймали участь всі небайдужі вихователі (Гавриленко Н.С., Ліждвой Л.М., Породько О.В., Шипко Н.П., Єрмоленко Ю.М.) створює атмосферу дива, казки. В цьому році залучали і креативну родину Андрієць Поліни (ясельно-молодшу групу)

Тут оживає дерево життя і вкривається квітами весни, дарами осені; на стінах говорить зимова казка, казка теплого літа та яскравої осені. І всі ці дива створюються власними руками. Без сумніву, що створення таких умов залишають глибокий емоційний слід в душі дитини. Діти отримують нов. Емоційно пережиті знання і справжню радість від творчої самореалізації. А потім діти створюють свої казки і розповідають їх фарбами, віршами, музикою і рухами. Тож очевидним є і відповіді на питання: «особистостями народжуються чи стають? Чи почуття і емоції дітей менш глибокі і різноманітні, ніж у дорослих?»

Ритм – розвиває увагу, зосередженість, здатність до тренувань. Саме про красу тіла, рухів, розуміння музики дітьми дбає керівник ритміки та хореографії Породько Ольга Василівна. Завжди енергійна і сповнена ідей, вона навчає дітей відчувати ритм і темп таночків, вболіває за те, щоб «юні артисти» відпрацювали та засвоїли необхідні рухи, щоб їх емоції доповнювали танок. Креативний підхід до складання сценаріїв та таночків, які кожного разу з новими родзинками, прикрашають всі свята та розваги.

Театралізована діяльність теж важлива частина роботи педагогів Гулак Н.І. та Корнет О.П. Вони створюють театр рухів, дій. В репертуарі педагогів драматизація оповідань, казок, пісень. Завданням керівників гуртків є забезпечення участі всіх дітей в дійствах, при цьому педагоги виявляють здібності дітей і створюють умови для їх реалізації.

Корнет О.П. під час драматизації пісень в таночках вчить дітей відчути те, про що йде мова в пісні; навчає дітей відчути себе лебедем, пропустити цей образ через себе, відчути політ через змахи крил, розповісти про тривогу і сум пташиним тілом, руками і рухами.

Наші вихователі не навчають, а душевно розмовляють, ведуть спільні з дітьми роздуми, висловлюють здогадки на які шукають відповіді.

На заняттях з зображувальної діяльності керівник гуртка                      Гавриленко Н.С. вчить дітей малювати цю птаху.

Розкривати таємницю краси довкілля і навчати передавати її на папері – девіз, яким керується у своїй роботі Надія Сергіївна. Вона володіє природним даром малювати і, маючи добрий художній смак, прищеплює його дітям. В кожній дитині вона прагне розбудити бажання творити самим красу. А творити красу Надія Сергіївна навчає дітей за допомогою нетрадиційних методів і прийомів малювання. Складовою інтер’єру дошкільного закладу є постійно діюча виставка дитячих робіт у холі дошкільного закладу.

 

Психологічна служба

      «Знати дитину – це знати її силу і слабкості, розуміти її думки, переживання, бережно доторкатися  до її серця. Знати дитину – це та найголовніша точка, де стикається теорія і практика педагогіки, де сходяться всі нитки педагогічного керівництва колективом.»

В.О. Сухомлинський

Психологічний   комфорт, відчуття безпеки, відчуття впевненості, адекватна самооцінка, співробітництво, уміння працювати в команді – ось ті умови, без яких немає ефективних результатів у навчанні дітей і формуванні  творчого мислення.

Разом з педагогами – предметниками, методистом корегувала навчально-виховний процес з огляду на можливості і здібності кожної дитини.

 Протягом року надавала психологічну допомогу батькам та дітям - новачкам під час адаптації. Проаналізувавши матеріал по адаптації, розробила основні рекомендації для  батьків, які допомагають дітям швидше призвичаїтись до умов дошкільного закладу, які оформила в міні-консультацію «Адаптація».

 З дітьми молодшого дошкільного віку тестування проводилося за запитами батьків. 

 З дітьми середнього дошкільного віку в плані роботи психологічного супроводу у листопаді 2016р. проведено контрольні зрізи розумового розвитку, спостереження, результати яких були оформлені в інформаційну карту особистісного розвитку.

 З дітьми старшого д.в., в плані успішної  підготовки до навчання в  школі  та підготовки до шкільного життя,  провела відповідне тестування (вхідне,   контрольні  зрізи, вихідне), результати яких були занесені у індивідуальні картки    та зведені  схеми та донесені педагогам на педраді у травні та батькам під час індивідуальних консультацій.

 Оформила  психологічні карти усіх груп, з психолого-педагогічними характеристиками кожної дитини в динаміці.

 Розробила анкету історії індивідуального психічного розвитку дитини, яку заповнили всі батьки, діти яких відвідують ДНЗ.  Інформація з  анкет допомагають педагогам  груп при адаптації дітей, слугують психологу, як банк інформації про родину та індивідуальні особливості дитини.

Основним  показником успішності (неуспішності) досягнення поставлених завдань ДНЗ є випускник. Результати вихідної діагностики підтверджують високий рівень готовності наших випускників до навчання в школі.

З  дітьми старшого дошкільного віку на протязі навчального року в плані підготовки дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі, була  проведена вхідна  та вихідна діагностика.

 

Отримали такі результати:

Динаміка розвитку дітей старшого дошкільного віку

група №6, вихователі:  Гулак Н.І., Мозолевська Л.О.

Обстежено 27 дітей. За результатами психодіагностичного обстеження встановлено:

- високий рівень готовності до навчання в школі показали – 7 дітей;

- достатній рівень (вище середнього) – 12 дітей;

- середній рівень – 6 дітей;

- нижче середнього – 1 дитина.

 

Динаміка  розвитку дітей старшого дошкільного віку

група №5, вихователі: Малигіна Ю.Т., Шипко Н.П.

 

Обстежено 19 дітей. За результатами психодіагностичного обстеження встановлено:

- високий рівень готовності до навчання в школі показали – 8 дітей;

- достатній рівень (вище середнього) – 8 дітей;

- середній рівень – 2 дітей;

- нижче середнього – 1 дитина.

 

Психологічна служба в дошкільному закладі забезпечує повноцінне психологічне управління виховним процесом, мета якого виходить перш за все з інтересів дитини: спільно з педагогічним колективом створюються умови, підбирається зміст і форми організації життя кожної дитини, які сприяють збереженню і зміцненню її фізичного та психічного здоров’я, забезпечують емоційний комфорт, можливості для повноцінного розвитку творчої активності, нахилів, здібностей.

      Реалізація всіх цих завдань можлива за умови єдності  вимог до дитини з боку її найближчого оточення (батьків, педколективу, інших людей). Тому психолог поглиблено працює над підвищенням психологічної та педагогічної компетентності батьків та педагогів.

     

Робота логопедів

    «Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…»

В.О Сухомлинський

 

Головною метою логопедичної допомоги дітям в нашому дошкільному закладі є забезпечення  навчання, виховання та розвитку дітей з вадами мовлення, а також попередження мовних порушень і слабкого засвоєння знань. Так вважають логопеди Поплавська К.С. і Кабанова Т.О.

Характеристика стану мовленнєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку показує, що діти пішли до школи із значними здобутками та новоутвореннями.

У дітей розвинулась звукова сторона мовлення:

-      майже чиста звуковимова,

-      діти здатні диференціювати звуки,

-      зріс словниковий запас слів,

-      діти засвоїли всі граматичні форми мовлення, здатні помічати і виправляти помилки у власному та чужому мовленні.

Логопеди Поплавська К.С. та Кабанова Т.О. дбають про оновлення матеріальної бази свого кабінету. За рік ними виготовлено багато посібників для розвитку мовленнєвого дихання, дидактичні ігри для читання  слів і речень.

Щодня логопеди роблять мову дітей чистішою, правильною, залучаючи до цієї роботи вихователів, муз керівника і батьків. Надзвичайно цікавою в цьому році була підготовлена і проведена логопедична розвага за участю всіх логопедів міста.

В наступному році логопеди беруть напрямок роботи на збагачення матеріальної бази з фонетичним слухом.

 

Англійська мова.

      «Навчати дітей мислити, формувати і відстоювати свою точку зору - це завдання кожного вчителя і вчителя іноземної мови зокрема.»

В.О. Сухомлинський

 

Навчання дошкільників уміння спілкуватися справедливо вважається одним з найголовніших педагогічних завдань. Мова є основним засобом пізнання культурного надбання людства. Знаючи кілька  мов, людина яскравіше і повніше відчуває перлини світової культури.

Англійська мова впевнено ввійшла в життя нашого дитсадка. Прекрасний фахівець Юр’єва Н.М. навчає англійській мові дітей з 2-х річного віку. Всім відомо, що раннє дитинство – золота пора для оволодіння мовами. І не треба боятися, що рідна мова загине чи призупиниться. Виготський довів, що чим більше дитина вивчає іншу мову, тим більше вона заглиблюється в рідну. І чим більше мов вивчає, тим глибше розуміє свою. Цим і керується Юр’єва Н.М. в роботі з дітьми. Працює керівник гуртка цікаво, створюючи атмосферу невимушеності, гри, пісні і рухів.

Юр’єва Н.М. розпочала вводити в свою роботу з дітьми оповідання В.О. Сухомлинського і цю роботу буде продовжено в наступному році.

Отже, у наших дітей, які в ранньому дитинстві почали оволодівати двома мовами, в результаті – чудова пам'ять, вони на кінець року мають великий словниковий запас; діти демонструють вміння будувати складні синтаксичні конструкції і ставити елементарні запитання.

 

Ознайомлення з природою

      «Відповідай на кожне запитання так, щоб не тільки розкрити перед дітьми сутність явищ природи, а ще більше розпалити вогник допитливості й любові до знань. Відповіді на запитання дітей, бесіди про навколишній світ – це перша школа мислення і доброти.»

 В.О. Сухомлинський

 

Природа є основним фактором існування людини, вона й людство невіддільні одне від одного. Немає сумніву в тому, що виховання любові до природи треба починати з дошкільного віку. Саме в цей період дитина вперше знайомиться з природним довкіллям. Ще на руках у матері маля тягнеться до прекрасної квітки, до кішки, до пташки. Воно з подивом дивиться на дорослого, очікуючи пояснення цим дивам природи.

Ознайомлення з природою – це основна сторінка вихователя в роботі з дітьми. Навколишнє оточення дає нам можливість знайомити дітей з об’єктами природи повсякчас.

Наші діти протягом року багато часу проводять в парку, в лісі, на озері. І слова В.О. Сухомлинського, його підходи в ознайомленні дітей з природою є незмінними в роботі вихователя. Так педагоги нашого дошкільного закладу керуються такими цитатами-завданнями:

-      «Я буду так вводити малюків у навколишній світ, щоб вони кожного дня відкривали в ньому щось нове, щоб кожний наш крок був мандрівкою до джерела мислення й мови – до чудової краси природи»

-      «Дбатиму, щоб кожний мій вихованець зростав мудрим мислителем і дослідником, щоб кожний крок пізнання облагороджував серце й гартував волю»

-      «А серед природи дитині треба дати можливість послухати, подивитися, відчути…»

 

Робота з батьками

      «Виховання дітей – це віддача духовних сил... Прекрасні діти виростають в тих сім’ях, де батько і мати по-справжньому люблять один одного і в той же час люблять і поважають людей.»

В.О. Сухомлинський

     

Ми, педагоги, успіхів у навчально-виховній роботі з дітьми можна лише тісно співпрацювати з дітьми ми ставимо перед собою питання. Чому вони виникають? Як знайти підхід до кожної родини? Що допоможе встановити довірчі стосунки? Як переконати тат і мам у необхідності спільного з педагогами впливу на дитину? Які форми залучення батьків до освітнього процесу обрати? Цими питаннями колектив нашого дитячого закладу займається вже понад 5 років. І весь час «горизонти» нашої  співпраці розширюються. А що ж таке горизонт?

Горизонтом називають увесь простір, який відкривається око до умовної лінії між небосхилом і земною поверхнею. Ми чітко бачимо лінію горизонту, яка розділяє землю і небо, і можемо рухатися в напрямку до неї. Та досягти її не зможемо – вона відсувається далі й далі, розширюючи наші горизонти. Саме в цьому русі-пізнанні й полягає сенс людського буття. Спинившись, ми його втрачаємо. А спонукають кожну особистість до руху її ціннісні орієнтації. Хтось рухається до слави й грошей, хтось до миру і злагоди, хтось намагається приборкати стихії, а хтось – власні почуття. Безсумнівним є факт: цінності, засвоєні в дитинстві, стають горизонтами розвитку людини на все життя.

Основи світогляду закладаються в дошкільному дитинстві під впливом найближчих людей – батьків. Їхні любов і турбота забезпечують розвиток маляти, є гарантами його успіхів у дорослому житті. Причому навчають і виховують у родині не так спеціальні «виховні заходи», як сам стиль життя дорослих: поведінка членів родини, зміст їхніх розмов, організація побуту, ставлення до людей, праці, дозвілля. Поряд з рідними людьми дитина підсвідомо вбирає і привласнює родинні цінності, що й визначає, зрештою, горизонти її життя.

Тому, що дедалі більше батьків вважають своїм головним обов’язком матеріальне забезпечення дітей, покладаючись у їх вихованні на освітні заклади. Ось піде до дитячого садка – там навчиться всього: і вдягатися, і їсти самостійно, і зарядку робити, вважають вони. І в дитсадку педагоги нерідко чують від батьків: «У мене немає часу»; «Виховання – ваша справа!».

Але, на щастя так вважають не всі батьки, більшість підтримує нас і долучаються до всіх наших заходів.

Хочеться відмітити батьків всіх груп, які в минулому році прийняли участь в конкурсі для батьків «Пластилінова казка» і були нагороджені грамотами. Але наша вдячність більша, ніж грамоти. В цих конкурсах ми розкриваємо таланти своїх батьків, значить є співпраця, є на кого опиратися, спілкуватися і сильно вирішувати проблеми.

Є в нас і проблемні сім’ї, проблемні діти, але в тісній співпраці ми їх будемо вирішувати.

На наступний рік ми також ставимо завдання тісного взаємозв’язку і залучення батьків до участі в навчально-виховному процесі.

Педагоги нашого садочка протягом навчального року відвідали багато методичних об’єднань, семінарів у місці Бровари та у Києві. Методичні об’єднання та семінари надихають педагогів на вдосконалення педагогічного процесу, спонукають до цікавих творчих розробок, використовуючи інноваційні педагогічні технології та передовий педагогічний досвіт.

Протягом року педагоги поширювали досвід роботи через:

 

Участь в науково-практичних семінарах 2017-2018 н.р.

07.06.2018 року пройшов науково-практичний семінар для вихователів-методистів закладів дошкільної освіти Солом’янського району міста Києва з метою вивчення та впровадження досвіду роботи. 

      30.03.2018р. Взяли участь у проведенні 47-го обласного зльоту молодих вчителів Кіровоградщини. (50+50 чоловік) Ознайомили з роботою педагогічного колективу на тему: «Використання літературної спадщини В.О.Сухомлинського у роботі з батьками».

 

 

Виїзні семінари:

      29.08.2017 р. прийняли участь локації для заступників директорів з навчально-виховної роботи загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. Управління освіти і науки Броварської ради.

      08.11.2017р. взято участь у ХІ міських педагогічних читань «А що там за лісом? Філософія для дітей. Василь Сухомлинський у діалозі із сьогоденням» в БЗШ І-ІІІ ступенів №2.

      22 вересня 2017 року. прийняли участь ХІХ Всеукраїнських педагогічних читань «А що там за лісом?: Філософія для дітей. Василь Сухомлинський у діалозі з сьогоденням» на базі Житомирського державного університету Імені Франка.

      13.03.2018р. провели лекцію на тему: «Використання літературної спадщини В.О.Сухомлинського у роботі з батьками» в м. Біла Церква КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти».

16.01.2018 р. провели лекцію на тему: «Використання літературної спадщини В.О.Сухомлинського у роботі з батьками» в м. Біла Церква КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти».

      25.04.2018р. виступили Всеукраїнському науково-практичному семінарі для вчителів початкової школи «Педагогічна зірка Василя Олександровича Сухомлинського» (до 100-річчя від дня народження В.Сухомлинського) в Національній бібліотеці України для дітей в м. Києві.

      22.05.2018 р. взяли участь у Міжнародній конференції «Підготовка педагога ХХІ століття крізь призму ідей Василя Сухомлинського» на базі Державного вищого педагогічного навчального закладу «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди».

      25-26 квітня 2018 р. виступили на базі Херсонського державного університету та Комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради.

      14.05.2018р. взяли участь у засіданні спеціалізованої секції з дошкільної і позашкільної освіти Комітету з Державної премії в галузі освіти на базі Інституту проблем виховання НАПН України.   

 Підсумовуючи вищезазначене та беручи до уваги всі питання, які потребують  доопрацювання і продовження вивчення в новому навчальному році, перед педколективом ДНЗ «Ялинка» постають наступні завдання на новий 2018-2019 навчальний рік:

 

 

1.          Турбота про здоров’я дітей – виховання здорової особистості.

2.          Форм творчого і критичного мислення, усвідомленого прийняття моральних правил і норм поведінки, вміння слухати і чути іншого, спілкуватися з ними в ході розвитку мовлення дітей дошкільного віку.

3.          Формування творчих та інтелектуальних здібностей дітей.

 

 

 


Звіт керівника 

ДНЗ «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського

за 2016 – 2017 н.р.

По вулиці Білодубравній 8, що в м. Бровари, розташувався ще в 1981 році дошкільний навчальний заклад «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського. Батьки і працівники вважають, що нашим дітям пощастило: дошкільний заклад розташований у мальовничій, затишній місцевості. Парк, озеро над озером красуні берізки, а із-за білокорих берізок визирає казкова будівля дитсадка. Світла і легка з ясними біло-голубими вікнами, вона схожа на казковий теремок. Його щоденно заповнює дзвінкоголоса малеча. Чорняві, біляві, русяві голівки, сині, сірі, карі оченята – дівчатка і хлоп’ятка розбігаються  по своїм групах, що затишно розташувались на двох поверхах. П’ять днів на тиждень з ранку до вечора чекають на малят іграшки, казки, веселі ігри та забави, перші уроки доброти, людяності, ввічливості.

Там з материнською усмішкою, ласкавим словом зустрічають люди, що своє серце, свою душу віддають маленьким дітям.

Тут навчають, виховують, радіють, люблять, турбуються. В кожній дитині – цілий світ, кожна дитина – то особистість. І щоб ця маленька особистість виросла щедрою, доброю, люблячою, вихованою трудиться весь колектив дошкільного закладу.

Будинок садочка – типовий, розрахований на 6 груп на 140 місць, великі, просторі, достатньо освітлені приміщення. Але на цьому схожість з іншими дошкільними закладами закінчується, бо починається те, що називається «власним обличчям». І має його не тільки сам садок, а й кожна група, кожен кабінет. Все оформлення інтер’єрів приміщень виконане власними руками  колективу. Картини з соломки – це наша гордість, наше обличчя, наш імідж. 

З 3 квітня 1992 року дошкільний заклад підпорядкований Броварському міському відділу освіти. 

Площа двору дошкільного закладу становить 1,3 га. Двір розбитий на 6 майданчиків, які обладнані павільйонами і необхідними спорудами. На території дитсадка є 2-а фізкультурних майданчики, а також майданчик по вивченню правил дорожнього руху. Крім цього навколо садочка розбиті чудові квітники, має садочок фруктовий сад. В дошкільному закладі діє 6 груп: 1 ясельна, 2 молодші, 1 середня, 2 старші.

З 01.01.2000 року на базі ДНЗ "Ялинка" відкрито Інститутом проблем виховання, АПН України експериментальний майданчик, мета якого - оновлення змісту, форм і методів у дошкільному вихованні з "Впровадження спадщини Василя Сухомлинського в морально-естетичному вихованні дітей"

31.12.2008 року ДНЗ "Ялинка" було надано статус експериментального навчального закладу Всеукраїнського рівня. Науковим керівником експерименту призначено Кононко О.Л., заступника директора Інституту проблем виховання АПН України, доктора психологічних наук, професора; науковим консультантом експерименту - Сухомлинську О.В., академіка-секретаря відділення теорії та історії педагогіки АПН України, доктора педагогічних наук, дійсного члена АПН України.

У 2015 році було успішно завершено дослідно-експериментальну роботу (наказ Міністерства освіти і науки України  №220, від 27.02.2015р. ) та відкрито на базі дошкільного навчального закладу Всеукраїнський центр по розповсюдженню та впровадженню ідей В.О.Сухомлинського серед дошкільних навчальних закладів України (наказ Міністерства освіти і науки України  №353, від 25.03.2015р.)

За додатковими штатами в садочку працюють: практичний психолог, керівник гуртка з англійської мови, керівник гуртка з природи, керівник гуртка по хореографії, інструктор з фізкультури, керівник гуртка образотворчої діяльності, логопеди. 

Колектив садочка прагне, щоб дітям було затишно у нас і комфортно, щоб дитина, переступаючи поріг садочка не відчувала дискомфорт. Лагідний тон вихователів, атмосфера невимушеності, доброзичливості, відкритості формують у дітей добрі почуття, поняття про добро і зло, про красу людської душі, про вияв поваги один до одного, до навколишнього світу. 

В 2016-2017 н.р. колектив ДНЗ «Ялинка» імені В.О.Сухомлинського працював над виконанням завдань річного плану. 

 Основними завданнями в 2016-2017 н.р. були:

1. Зміцнення і охорона життя дітей.

2. Збагачення національного відродження та формування в дітей сучасних рис національного характеру.

3. Розвиток естетико-виховних технологій та їх запровадження в роботу з дітьми дошкільного віку.

4. Відкриття дітьми скарбниці рідної мови; виховання любові, шанування, поваги, розуміння рідного слова. 

Перше завдання річного плану – «Зміцнення і охорона життя дітей» виконувалося всім колективом щодня через всі види та форми роботи фізичного виховання:  це і прогулянки та екскурсії до озера, лісу, березового парку; проведення ранкової гімнастики на свіжому повітрі; гімнастики пробудження; проведення фізкультурних комплексів та  фізкультурних свят на вулиці; контроль над харчуванням дітей з боку медсестри та завідуючої; турбота про якісні продукти та вітамінізація страв та інші види роботи.   Але найбільш глибоко і широко розглядалось питання збереження здоров’я дітей під час розваг:

15 лютого 2017 року  інструктор з фізкультури Шипко Н.П. та керівник гуртка оздоровчих технологій Кривошлик О.М. провели фізкультурне свято «Проводи зими – зустріч весни». Цей захід був повчально-навчальним, ігровим, веселим. В ході змагань діти проявляли спритність, винахідливість, витримку.

Питання фізичного виховання розглядалось також на батьківських групових зборах вихователями всіх груп та під час консультацій для вихователів, а також контролювалось як з боку завідуючої, так і медичною сестрою. 

Протягом року інструктор з фізкультури Шипко Н.П.   під час занять з дітьми дошкільного віку застосовувала різноманітні нетрадиційні форми фізкультурно-оздоровчої роботи: психогімнастику, вправи-йоги, кун-фу, вправи на запобігання плоскостопості та корекції осанки, вправи профілактичного масажу з використанням природних матеріалів (каштанів, горіхів, жолудів, морські камінці та мушлі). 

Багато уваги також приділялось педагогами навчанню дітей правил безпечної поведінки в різних життєвих ситуаціях. Складність життєвих ситуацій вимагає виховання у людини установки на власну безпеку вже з раннього дитинства та застосування її протягом усього життя. Тому, головна мета щодо виховання безпечної поведінки у дітей – дати кожній дитині основні поняття небезпечних для життя ситуацій та особливостей поведінки в них. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку оточуючого середовища. 

Посилена увага щодо оздоровлення дітей буде приділятися в літній період,  згідно розробленого плану  з червня по вересень 2017 року.

Питанням оздоровлення, попередження вад осанки, плоскостопості протягом року займалась вихователь, керівник гуртка Кривошлик О.М. проводячи з дітьми корекційні профілактичні вправи з використанням нетрадиційних природних посібників, турбуючись про розвиток здорових, красивих дітей.

Друге   («Збагачення національного відродження та формування в дітей сучасних рис національного характеру») та четверте («Відкриття дітьми скарбниці рідної мови; виховання любові, шанування, поваги, розуміння рідного слова») завдання  проходили через 2-у педраду з теми «Щоб у серці жила Батьківщина».

Вихователь Гулак Н.І. до педради під час науково-практичного семінару показала роботу з дітьми з питання ознайомлення дітей із світом через твір В.О. Сухомлинського «Материнське щастя».

Хореограф  Породько О.В., керівник гуртка Корнет О.П. та музичний  керівник  Гребініченко З.М. в ході літературно-музичної композиції «Щоб у серці жила Батьківщина» через все дійство в таночках, піснях, віршах і оповіданнях  В.О. Сухомлинського показали  всім, і дітям, і учасникам  семінару як за допомогою оповідання Василя Сухомлинського ми навчаємо дітей і виховуємо у них любов до матері на основі творів «Материнське щастя», «Ой,  як же я берегтиму тебе», «Стара вишня» і інші. Крім цього, постійно звучала тема виховання любові до мови української, рідної мови.

До цієї педради цікаве заняття показала Ситюк Н.М., на якому звучала тема патріотичного виховання.

Юр’єва Н.М. показала на семінарі результат своєї роботи над осмисленням художніх засобів в творах В.О. Сухомлинського і дала рекомендації для вихователів.

Над питанням національно-патріотичного виховання дітей в дошкільному навчальному закладі працюють всі педагоги щороку і на наступний рік ці питання теж будуть підніматись.

Третє завдання – «Розвиток естетико-виховних технологій та їх запровадження в роботу з дітьми дошкільного віку» здійснювалось через третю педраду (02.02.2017 р.) на тему «Коли приходить муза – діти творять чудеса». В підготовці педради приймали участь всі вихователі, керівники гуртків, батьки і діти. Тема педради, підготовча робота дають право говорити про те, що наш колектив дуже творчий, не байдужий, вміють «горіти» і «запалювати» інших. 8 занять, які дали вихователі – це не заняття, а диво-казки, створені руками вихователів для дітей. І головне – це емоції дітей. Скільки щастя подарували вихователі дітям, як горіли від радості оченята дітей! Адже всі діти потрапляли в казку і не були пасивними, а активними учасниками і вірили в те, що відбувалось. 

Два семінари  з сенсорного виховання – це показник майстерності і творчих задумів вихователів – Єрмоленко Ю.М., Некрасової Л.П., Левадської Н.Л. та практичного психолога Ліждвой Л.М.

Конкурс «Пластилінова казка» нам розкрив творчість батьків, їх таланти, бажання отримати перемогу, бути кращим серед інших. Нагороди грамотами з зображенням виготовлених ними казок на згадку порадували всіх батьків.

Розвиток творчих здібностей дітей дошкільного закладу проходить постійно, повсякчас, через творчість хореографів, постановку таночків, драматизацію пісень в танцях (Корнет О.П., Породько О.В.), через роботу літературно-театральної студії (Гулак Н.І.), музичну діяльність (Гребініченко З.М.), роботу гуртка «Умілі рученята» (Єрмоленко Ю.М.) та у всіх видах діяльності вихователів з дітьми.

Морально – етичне виховання

«Вчити дитину відчувати – це найскладніше, що є у вихованні. Школа сердечності, чуйності, доброти – це дружба, взаєморозуміння, повага в дитячому колективі» 

В.О. Сухомлинський

Протягом року педагоги закладу багато уваги приділяли, в різних ситуаціях, формуванню гармонійної, творчої особистості, здатної :

- співпереживати, розпізнавати добро і зло (насамперед у самій собі),

- доброзичливо ставитися до навколишнього,

- здатності знаходити красу в звуках, кольорі, слові, у взаєминах між людьми.

Ми знаємо, що без формування морального стержня, без прийняття відповідальності за кожне своє слово, думку, вчинок ніколи не буде переборена криза людяності в суспільстві, не збережеться людина в людині, тим більше не виросте людина з дитини, у якої скалічена душа.

Такі завдання вирішувались в минулому році і стоятимуть перед вихователями в новому.

Вирішувати ці завдання нам допомагають літературні оповідання і казки В.О. Сухомлинського, тому  що його твори для дітей найбільше джерело впливу на їх почуття, переживання. Уроки, які Василь Сухомлинський дає в своїх оповіданнях – це уроки на все життя і для дорослих і для дітей. Наше завдання навчити дітей осмислено відноситись до своїх почуттів, до свого внутрішнього світу, розвивати вміння керувати своїми почуттями. Адже моральне начало в дитині – найбільша таємниця і найбільше диво. Тож розгадати моральне начало кожної дитини і вірно спрямувати виховання дітей наше завдання і обов’язок.

Ігрова діяльність

«Без гри немає і не може бути повноцінного дитячого розвитку. Гра – це величезне світло, через яке в духовний світ дитини вливається життєдайний потік уявлень, понять про навколишній світ».

                                                                                              В.О. Сухомлинський

Протягом року вихователі ігровій діяльності приділяли багато уваги. Адже для дошкільняти – гра не забава, у ній він пізнає світ,переживає різні емоції, набуває соціального досвіду, засвоює морально-етичні норми, а головне – активно діє і різнобічно розвивається. Тож у жодному разі не можна нехтувати цією діяльністю малят, замінюючи її навчанням.

Наші вихователі допомагають дітям перетворювати гру на змістовну, цікаву діяльність, забезпечивши її дидактичну і виховну цінність і при цьому зберігши свободу творчого вираження дитини. Щороку вихователі поповнюють ігрову матеріальну базу. 

Хочеться відзначити Смірнову І.В., вихователя молодшої групи, яка багато уваги приділяє створенню ігрового середовища для своїх дітей. Протягом року вони замовили і придбали ігрові меблі для дівчаток – кухня, кімната, виготовлені з дерева; для хлопчиків – лего-конструктор, набір іграшок «Ферма». Інші вихователі таких ініціатив не проявляють, хоч групи їх забезпечені ігровим матеріалом, але не в такій різноманітності.

На наступний рік плануємо забезпечення дітей лего-конструктором в достатній кількості, для проведення занять.

Патріотичне виховання

«Патріотизм починається з любові  до людини.  Патріотизм починається з колиски… Вічно живим і незамінним джерелом патріотичних почуттів і переконань є любов сина і доньки до матері й батька, матері й батька до дітей, взаємна відданість і вірність, яка створює честь сімʼї.» 

 В.О. Сухомлинський

Лише національне виховання спроможне виплекати цілісну, високоморальну, патріотично налаштовану особистість. Тому в дитячому садку обов’язково має відчуватися національний дух. Так вважають педагоги нашого закладу.

Тож в основу системи патріотичного виховання у нашому закладі ми поклали національну ідею як об’єднавчу і рушійну силу.

Ми ставимо за мету:

- Виховувати у дітей та батьків патріотизм як найважливішу духовно-моральну і соціальну цінність; любов та повагу до захисників держави; готовність активно надавати посильну волонтерську допомогу;

- Збагатити знання дітей з історії рідного міста, його памяток, музеїв, української державності й громадянства, культури народу, його традицій, народних і державних свят;

- Формувати шанобливе ставлення до державних символів України – Герба, Прапора, Гімну;

- Підтримувати прагнення вихованців до самовираження, самореалізації;

- Залучати педагогічний колектив та батьків, громадські організації до реалізації завдань національно-патріотичного виховання на прикладах героїзму бійців АТО, волонтерів відповідно до положень Концепції національно-патріотичного виховання.

Головним підходом до втілення зазначених завдань обрали діяльнісний, аби не лише плекати в дітей (і дорослих) патріотичні почуття, а й спонукати проявляти їх у конкретних діях. Відтак серед розмаїття форм роботи ми віддали перевагу зустрічам із захисниками, волонтерами, митцями, благодійним акціям, екскурсіям тощо.

Педагоги нашого дошкільного закладу знають, що любов до Батьківщини народжується з інтересу до найближчого довкілля, з милування красою рідної природи, з любові до рідного міста і краю. Тому ми велику увагу приділяємо проведенню екскурсій, піших та автобусних подорожей по історичних місцях міста, відвідуванню музеїв.

Любов до найрідніших людей, до рідного дому плекають батьки з колиски. І часточкою цієї любові є ціннісне ставлення до природи, що оточує дитину з перших днів життя. Прогулянки разом з батьками луками, лісом, спільна риболовля, вечеря біля вогнища запам’ятаються дитині на все життя. Саме ці почуття відтак стають фундаментом патріотичних та громадянських устремлінь молоді.

В роботі нашого колективу з дітьми з національно-патріотичного виховання ми завдячуємо всім: і педагогам, і помічникам вихователів, і батькам.

Особливу подяку хочеться винести керівнику гуртка з патріотичного виховання – Ситюк Н.М., яка багато уваги і зусиль докладає в цьому напрямку. Діти з нею пізнають наше місто, музей, пам’ятники, їх історію, традиції – наші Щедрівки, виставки.

В подальшому ця робота буде лише поглиблюватись.

Трудова діяльність

«Робота рук, у процесі якої здійснюється і розвивається розум, сприяє розвитку таких якостей розуму, як критичність, гнучкість, широта і активність думки» 

В.О. Сухомлинський

Проблема трудового виховання особливо гостро стала нині, коли духовні цінності дедалі більше відтісняються на задній план, коли панує бажання легко заробити гроші.

Значну увагу трудовому навчанню дітей приділяв і                                              В.О. Сухомлинський. «Трудове виховання, - зазначав він, - це, образно кажучи, гармонія трьох понять: треба, важко, прекрасно».

Одне із завдань наших вихователів в процесі формування пізнавального інтересу до праці – доступно розкривати дітям її роль у житті та здоров’ї людини, підводити їх до самостійних висновків про корисність, суспільну значущість праці, взаємозалежність різних її видів.

На протязі року вихователі всіх вікових груп формували у дітей:

- елементарну обізнаність з працею дорослих,

- інтерес та повагу до різних професій,

- бажання долучатися до посильної предметно-практичної діяльності та прагнення виявляти творче схвалення до неї,

- мати базові уміння і навички у різних видах праці тощо.

В наступному році необхідно більше уваги приділити щодо навчання дітей виконанню обов’язків чергових по їдальні, заняттях, в куточку природи та природі.

Розвиток мовлення та ознайомлення з навколишнім

«Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…» 

В.О. Сухомлинський

Працюючи над реалізацією завдань з розвитку мовленнєвої творчості педагогічний колектив в роботі з дітьми використовують творчість                            В.О. Сухомлинського. Видатний педагог дав прекрасний зразок використання у вихованні дітей могутньої сили слова, його найтонших відтінків. Протягом дня наші вихователі включають завдання з розвитку у різні види діяльності: пізнавальну, художню, ігрову. Вихователі дбають про те, щоб  поповнювався лексичний запас вихованців, збагачувався складними граматичними конструкціями, щоб діти розвивали власну словесну творчість.

Ми знаємо, що мовлення дітей дошкільного віку знаходиться на стадії становлення. Вихователі під час спілкування з’ясовують з дітьми значення невідомих слів і підбирають слова-синоніми, визначаючи при цьому що є спільного і відмінного в цих словах. Ці завдання, ці мовленнєві вправи являються гарним способом упорядкування інформації. Багато мовленнєвих вправ використовують в роботі з дітьми педагоги садочка, вони збагачують синонімічний словник дітей.

Цікаві заняття з мовленнєвого розвитку дають такі вихователі: Смірнова І.В., Малигіна Ю.Т., Гулак Н.І., Ситюк Н.М., Некрасова Л.П., Єрмоленко Ю.М.

В наступному році ми продовжуємо роботу над збагаченням мовлення наших дітей, формуванням мовної творчості, грамотної правильної мови та вихованням любові до української мови.

Розвиток математичних здібностей

«Вчити мислити, розвивати мислення – це означає розвивати в кожної дитини обидві розумові сфери: образну і логіко-аналітичну, не допускати однобічності, але водночас уміло спрямовувати розумовий розвиток кожної дитини в русло, яке найбільш відповідає її природним нахилам.»                              

В.О. Сухомлинський.

Головним завданням вихователів з цього розділу протягом минулого року і на наступний рік також було і буде створення умов, за яких дитина зможе максимально розвинути свої логічно-математичні здібності, як шляхом самостійного пізнання дійсності, так і на організованих заняттях. І тут важливим є сам процес пізнання, тобто як вихователь підготує пізнавальне середовище.

Наші математики: Левадська Н.Л., Галай Л.М., Мозолевська Л.О., Малигіна Ю.Т., Некрасова Л.П. продумують кожне своє заняття і у кожного з них свій підхід і почерк.

Вихователі дають хороші знання і, головне, навчають дітей досліджувати, включати логіку, робити висновки.

В наступному році ми плануємо вивчити і запровадити в практику роботи з дітьми  роботу з кольоровими паличками Джорджа Кюізенера, з блоками Деньєша, з лічильними лінійками та конструктором «LEGO» на заняттях з математики.

 Фізичне виховання

«Я не боюся ще й ще раз повторити: турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне здоров’я, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили». 

В.О. Сухомлинський

Одним із пріоритетних напрямків у роботі нашого дошкільного навчального закладу є формування, збереження, зміцнення, відтворення здоров’я дітей. 

Вихователі дбають про безпеку дітей в дошкільному закладі і однією з основних умов безпеки дошкільників є розвиток у них самостійності, відповідальності та розуміння значення правильної поведінки в різному оточенні.

Також педагоги вчать дітей виконання всіх життєво необхідних гігієнічних норм та правил, які поступово стають природною потребою дитини.

Ось такі завдання стояли і будуть ставитись в наступному навчальному році. Тож роль вихователя дошкільного навчального закладу полягає в організації умов для запровадження активних форм навчання кожного вихованця. При цьому педагог повинен намагатись моделювати або створювати ситуації, наближені до реальних.

Напередодні нового навчального року актуальним є питання організації методико-педагогічного контролю за фізичним вихованням дітей, що є невідємною частиною освітнього процесу та медичного обслуговування дітей і входить до обов’язків багатьох працівників навчального закладу.

Художньо-естетичний розвиток

«Свій ідеал я вбачаю в тому, щоб буквально кожна дитина побачила прекрасне, зачудовано спинилась перед ним…» 

В.О. Сухомлинський

«Важливу ціль своєї системи естетичного виховання я бачив в тому, щоб ми, дорослі, навчили дитину жити в світі прекрасного, щоб вона не могла жити без краси, щоб краса світу творила красу в ній самій»

 В.О. Сухомлинський

Головною метою сучасної української освіти є формування особистості з інноваційним мисленням, здатної до життєтворчості та самореалізації у складних і суперечливих процесах сьогодення. Йдеться, насамперед, про виховання впевненої у власних силах людини, спроможної передбачати зміни й адаптуватися до них на особистісному та соціальному рівнях. У зв’язку з цим, однією з основних проблем, що хвилює вихователів ДНЗ є проблема розвитку творчої особистості.

Творчість дає змогу людині пізнавати й перетворювати дійсність. У процесі творчої діяльності змінюється й сама людина. Суспільство поступово починає усвідомлювати, що головне його багатство – людина, творча особистість. Вихователь має вчасно виявляти і розвивати творчі здібності дитини і основою такого процесу є художньо-естетична діяльність дитини у дошкільному віці. Дитяча художня творчість може мати не лише професійно зорієнтований характер, але й вирішувати завдання соціально-культурного розвитку особистості.  В нашому ДНЗ це здійснюється шляхом ознайомлення дитини з різними видами мистецтва: образотворчим, музичним, театральним, літературним, танцювальним. Кожен із них є важливим для становлення особистості дошкільника її художньо-естетичного розвитку, смаку. Мистецьку діяльність дошкільників ми організовуємо за принципом інтеграції: гармонійного поєднання на заняттях музичних, літературних фрагментів, творів живопису, поезії, хореографії, образо творення в різних видах художньої діяльності: малювання, ліплення, аплікації, музикування, мімічних, пантомімічних та хореографічних етюдах.

«Музика – це мова почуттів.» В.О. Сухомлинський

Музика у нас на особливому положенні. Музичний керівник закладу Гребініченко З.М. прививає дітям гарний смак, віддаючи пріоритет класичній музиці. Елементи музики, навіть взяті окремо є цінними засобами вихователя. Мелодія відкриває світ почуттів. Динаміка, тембр – загострюють слухове сприйняття. Співи – це багатостороннє дійство, яке об’єднує всі попередні. І ці завдання з успіхом здійснює на своїх заняттях  музичний керівник Гребініченко З.М.

Оформлення залу, в якому приймали участь всі небайдужі вихователі (Гавриленко Н.С., Ліждвой Л.М., Породько О.В., Шипко Н.П., Єрмоленко Ю.М.) створює атмосферу дива, казки.

Тут оживає дерево життя і вкривається квітами весни, дарами осені; на стінах говорить зимова казка, казка теплого літа та яскравої осені. І всі ці дива створюються власними руками. Без сумніву, що створення таких умов залишають глибокий емоційний слід в душі дитини. Діти отримують нов. Емоційно пережиті знання і справжню радість від творчої самореалізації. А потім діти створюють свої казки і розповідають їх фарбами, віршами, музикою і рухами. Тож очевидним є і відповіді на питання: «особистостями народжуються чи стають? Чи почуття і емоції дітей менш глибокі і різноманітні, ніж у дорослих?» 

Ритм – розвиває увагу, зосередженість, здатність до тренувань. Саме про красу тіла, рухів, розуміння музики дітьми дбає керівник ритміки та хореографії Породько Ольга Василівна. Завжди енергійна і сповнена ідей, вона навчає дітей відчувати ритм і темп таночків, вболіває за те, щоб «юні артисти» відпрацювали та засвоїли необхідні рухи, щоб їх емоції доповнювали танок. Креативний підхід до складання сценаріїв та таночків, які кожного разу з новими родзинками, прикрашають всі свята та розваги.

Театралізована діяльність теж важлива частина роботи педагогів Гулак Н.І. та Корнет О.П. Вони створюють театр рухів, дій. В репертуарі педагогів драматизація оповідань, казок, пісень. Завданням керівників гуртків є забезпечення участі всіх дітей в дійствах, при цьому педагоги виявляють здібності дітей і створюють умови для їх реалізації.

Корнет О.П. під час драматизації пісень в таночках вчить дітей відчути те, про що йде мова в пісні; навчає дітей відчути себе лебедем, пропустити цей образ через себе, відчути політ через змахи крил, розповісти про тривогу і сум пташиним тілом, руками і рухами.

Наші вихователі не навчають, а душевно розмовляють, ведуть спільні з дітьми роздуми, висловлюють здогадки на які шукають відповіді.

На заняттях з зображувальної діяльності керівник гуртка                      Гавриленко Н.С. вчить дітей малювати цю птаху.

Розкривати таємницю краси довкілля і навчати передавати її на папері – девіз, яким керується у своїй роботі Надія Сергіївна. Вона володіє природним даром малювати і, маючи добрий художній смак, прищеплює його дітям. В кожній дитині вона прагне розбудити бажання творити самим красу. А творити красу Надія Сергіївна навчає дітей за допомогою нетрадиційних методів і прийомів малювання. Складовою інтер’єру дошкільного закладу є постійно діюча виставка дитячих робіт у холі дошкільного закладу.

 Психологічна служба

«Знати дитину – це знати її силу і слабкості, розуміти її думки, переживання, бережно доторкатися  до її серця. Знати дитину – це та найголовніша точка, де стикається теорія і практика педагогіки, де сходяться всі нитки педагогічного керівництва колективом.» 

В.О. Сухомлинський

Психологічний   комфорт, відчуття безпеки, відчуття впевненості, адекватна самооцінка, співробітництво, уміння працювати в команді – ось ті умови, без яких немає ефективних результатів у навчанні дітей і формуванні  творчого мислення. 

Разом з педагогами – предметниками, методистом корегувала навчально-виховний процес з огляду на можливості і здібності кожної дитини.

 Протягом року надавала психологічну допомогу батькам та дітям - новачкам під час адаптації. Проаналізувавши матеріал по адаптації, розробила основні рекомендації для  батьків, які допомагають дітям швидше призвичаїтись до умов дошкільного закладу, які оформила в міні-консультацію «Адаптація».

 З дітьми молодшого дошкільного віку тестування проводилося за запитами батьків.  

 З дітьми середнього дошкільного віку в плані роботи психологічного супроводу у листопаді 2016р. проведено контрольні зрізи розумового розвитку, спостереження, результати яких були оформлені в інформаційну карту особистісного розвитку.

 З дітьми старшого д.в., в плані успішної  підготовки до навчання в  школі  та підготовки до шкільного життя,  провела відповідне тестування (вхідне,   контрольні  зрізи, вихідне), результати яких були занесені у індивідуальні картки    та зведені  схеми та донесені педагогам на педраді у травні та батькам під час індивідуальних консультацій.

 Оформила  психологічні карти усіх груп, з психолого-педагогічними характеристиками кожної дитини в динаміці.

 Розробила анкету історії індивідуального психічного розвитку дитини, яку заповнили всі батьки, діти яких відвідують ДНЗ.  Інформація з  анкет допомагають педагогам  груп при адаптації дітей, слугують психологу, як банк інформації про родину та індивідуальні особливості дитини.

Основним  показником успішності (неуспішності) досягнення поставлених завдань ДНЗ є випускник. Результати вихідної діагностики підтверджують високий рівень готовності наших випускників до навчання в школі.

З  дітьми старшого дошкільного віку на протязі навчального року в плані підготовки дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі, була  проведена вхідна  та вихідна діагностика. 

 Отримали такі результати:

Динаміка розвитку дітей старшого дошкільного віку

Група №6 вихователі  Гулак Н.І., Мозолевська Л.О.

 

Зведені дані результатів вхідної діагностики

вересень- жовтень, 2016р.

обстежено – 18 дітей

Зведені дані результатів вихідної діагностики

 березень-квітень 2017 н.р.

обстежено -17 дітей

Заг. рівні 

розвитку Нижче сер. рівень – 0 дітей

Середній рівень. – 6

Вище середнього рівень – 8

Високий рівень - 4 Нижче середнього рівень – 0 дітей

Середній рівень–5

 Вище середнього рівень – 5

 Високий рівень– 7

Кількість дітей ст. д.в. у корекційно-розвивальних групах

2 дітей

Подальша корекційно-розвивальна робота потрібна 1 дитині

(Курило Гліб - корекція психоемоційного стану)

Динаміка  розвитку дітей старшого дошкільного віку 

Гр. №5 вихователі : Галай Л.М., Ситюк Н.М.

Зведені дані результатів вхідної діагностики

вересень- жовтень, 2016р.

обстежено – 25 дітей

Зведені дані результатів вихідної діагностики

 березень-квітень 2017 н.р.

обстежено -25 дітей 

Заг. рівні 

розвитку Нижче середн. рівень – 5 дітей

Середній рівень. – 15

Вище середнього рівень – 5

Високий рівень - 0 Нижче середнього рівень – 0

Середній рівень –9

 Вище середнього рівень –8

 Високий рівень– 8

Кількість дітей ст.. д. в. у корекційно-розвивальних групах

5 дітей

Подальша корекційно-розвивальна робота потрібна 2 дітям

(Злотова В.,Петрухнов . ) 

Всього обстежено 42 дітей

високий рівень – 15 дітей

достатній рівень – 13 дітей

середній рівень – 14 дітей

Психологічна служба в дошкільному закладі забезпечує повноцінне психологічне управління виховним процесом, мета якого виходить перш за все з інтересів дитини: спільно з педагогічним колективом створюються умови, підбирається зміст і форми організації життя кожної дитини, які сприяють збереженню і зміцненню її фізичного та психічного здоров’я, забезпечують емоційний комфорт, можливості для повноцінного розвитку творчої активності, нахилів, здібностей.

Реалізація всіх цих завдань можлива за умови єдності  вимог до дитини з боку її найближчого оточення (батьків, педколективу, інших людей). Тому психолог поглиблено працює над підвищенням психологічної та педагогічної компетентності батьків та педагогів. 

 

Робота логопедів

«Без поваги, без любові до рідного слова не може бути ні всебічної людської вихованості, ні духовної культури…» 

В.О Сухомлинський

Головною метою логопедичної допомоги дітям в нашому дошкільному закладі є забезпечення  навчання, виховання та розвитку дітей з вадами мовлення, а також попередження мовних порушень і слабкого засвоєння знань. Так вважають логопеди Поплавська К.С. і Кабанова Т.О.

Характеристика стану мовленнєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку показує, що діти пішли до школи із значними здобутками та новоутвореннями.

У дітей розвинулась звукова сторона мовлення:

- майже чиста звуковимова,

- діти здатні диференціювати звуки,

- зріс словниковий запас слів,

- діти засвоїли всі граматичні форми мовлення, здатні помічати і виправляти помилки у власному та чужому мовленні.

Логопеди Поплавська К.С. та Кабанова Т.О. дбають про оновлення матеріальної бази свого кабінету. За рік ними виготовлено багато посібників для розвитку мовленнєвого дихання, дидактичні ігри для читання  слів і речень.

Щодня логопеди роблять мову дітей чистішою, правильною, залучаючи до цієї роботи вихователів, муз керівника і батьків. Надзвичайно цікавою в цьому році була підготовлена і проведена логопедична розвага за участю всіх логопедів міста.

В наступному році логопеди беруть напрямок роботи на збагачення матеріальної бази з фонетичним слухом.

 

Англійська мова.

«Навчати дітей мислити, формувати і відстоювати свою точку зору - це завдання кожного вчителя і вчителя іноземної мови зокрема.» 

В.О. Сухомлинський

Навчання дошкільників уміння спілкуватися справедливо вважається одним з найголовніших педагогічних завдань. Мова є основним засобом пізнання культурного надбання людства. Знаючи кілька  мов, людина яскравіше і повніше відчуває перлини світової культури.

Англійська мова впевнено ввійшла в життя нашого дитсадка. Прекрасний фахівець Юр’єва Н.М. навчає англійській мові дітей з 2-х річного віку. Всім відомо, що раннє дитинство – золота пора для оволодіння мовами. І не треба боятися, що рідна мова загине чи призупиниться. Виготський довів, що чим більше дитина вивчає іншу мову, тим більше вона заглиблюється в рідну. І чим більше мов вивчає, тим глибше розуміє свою. Цим і керується Юр’єва Н.М. в роботі з дітьми. Працює керівник гуртка цікаво, створюючи атмосферу невимушеності, гри, пісні і рухів.

Юр’єва Н.М. розпочала вводити в свою роботу з дітьми оповідання В.О. Сухомлинського і цю роботу буде продовжено в наступному році.

Отже, у наших дітей, які в ранньому дитинстві почали оволодівати двома мовами, в результаті – чудова пам'ять, вони на кінець року мають великий словниковий запас; діти демонструють вміння будувати складні синтаксичні конструкції і ставити елементарні запитання.

 

Ознайомлення з природою.  

«Відповідай на кожне запитання так, щоб не тільки розкрити перед дітьми сутність явищ природи, а ще більше розпалити вогник допитливості й любові до знань. Відповіді на запитання дітей, бесіди про навколишній світ – це перша школа мислення і доброти.»

 В.О. Сухомлинський

Природа є основним фактором існування людини, вона й людство невіддільні одне від одного. Немає сумніву в тому, що виховання любові до природи треба починати з дошкільного віку. Саме в цей період дитина вперше знайомиться з природним довкіллям. Ще на руках у матері маля тягнеться до прекрасної квітки, до кішки, до пташки. Воно з подивом дивиться на дорослого, очікуючи пояснення цим дивам природи.

Ознайомлення з природою – це основна сторінка вихователя в роботі з дітьми. Навколишнє оточення дає нам можливість знайомити дітей з об’єктами природи повсякчас.

Наші діти протягом року багато часу проводять в парку, в лісі, на озері. І слова В.О. Сухомлинського, його підходи в ознайомленні дітей з природою є незмінними в роботі вихователя. Так педагоги нашого дошкільного закладу керуються такими цитатами-завданнями:

- «Я буду так вводити малюків у навколишній світ, щоб вони кожного дня відкривали в ньому щось нове, щоб кожний наш крок був мандрівкою до джерела мислення й мови – до чудової краси природи»

- «Дбатиму, щоб кожний мій вихованець зростав мудрим мислителем і дослідником, щоб кожний крок пізнання облагороджував серце й гартував волю»

- «А серед природи дитині треба дати можливість послухати, подивитися, відчути…»

 

Робота з батьками

«Виховання дітей – це віддача духовних сил... Прекрасні діти виростають в тих сім’ях, де батько і мати по-справжньому люблять один одного і в той же час люблять і поважають людей.» 

В.О. Сухомлинський

Ми, педагоги, успіхів у навчально-виховній роботі з дітьми можна лише тісно співпрацювати з дітьми ми ставимо перед собою питання. Чому вони виникають? Як знайти підхід до кожної родини? Що допоможе встановити довірчі стосунки? Як переконати тат і мам у необхідності спільного з педагогами впливу на дитину? Які форми залучення батьків до освітнього процесу обрати? Цими питаннями колектив нашого дитячого закладу займається вже понад 5 років. І весь час «горизонти» нашої  співпраці розширюються. А що ж таке горизонт?

Горизонтом називають увесь простір, який відкривається око до умовної лінії між небосхилом і земною поверхнею. Ми чітко бачимо лінію горизонту, яка розділяє землю і небо, і можемо рухатися в напрямку до неї. Та досягти її не зможемо – вона відсувається далі й далі, розширюючи наші горизонти. Саме в цьому русі-пізнанні й полягає сенс людського буття. Спинившись, ми його втрачаємо. А спонукають кожну особистість до руху її ціннісні орієнтації. Хтось рухається до слави й грошей, хтось до миру і злагоди, хтось намагається приборкати стихії, а хтось – власні почуття. Безсумнівним є факт: цінності, засвоєні в дитинстві, стають горизонтами розвитку людини на все життя.

Основи світогляду закладаються в дошкільному дитинстві під впливом найближчих людей – батьків. Їхні любов і турбота забезпечують розвиток маляти, є гарантами його успіхів у дорослому житті. Причому навчають і виховують у родині не так спеціальні «виховні заходи», як сам стиль життя дорослих: поведінка членів родини, зміст їхніх розмов, організація побуту, ставлення до людей, праці, дозвілля. Поряд з рідними людьми дитина підсвідомо вбирає і привласнює родинні цінності, що й визначає, зрештою, горизонти її життя.

Тому, що дедалі більше батьків вважають своїм головним обов’язком матеріальне забезпечення дітей, покладаючись у їх вихованні на освітні заклади. Ось піде до дитячого садка – там навчиться всього: і вдягатися, і їсти самостійно, і зарядку робити, вважають вони. І в дитсадку педагоги нерідко чують від батьків: «У мене немає часу»; «Виховання – ваша справа!».

Але, на щастя так вважають не всі батьки, більшість підтримує нас і долучаються до всіх наших заходів.

Хочеться відмітити батьків всіх груп, які в минулому році прийняли участь в конкурсі для батьків «Пластилінова казка» і були нагороджені грамотами. Але наша вдячність більша, ніж грамоти. В цих конкурсах ми розкриваємо таланти своїх батьків, значить є співпраця, є на кого опиратися, спілкуватися і сильно вирішувати проблеми.

Є в нас і проблемні сім’ї, проблемні діти, але в тісній співпраці ми їх будемо вирішувати.

На наступний рік ми також ставимо завдання тісного взаємозв’язку і залучення батьків до участі в навчально-виховному процесі.

Педагоги нашого садочка протягом навчального року відвідали багато методичних об’єднань, семінарів у місці Бровари та у Києві. Найбільше сподобалися методичні об’єднання в: ДНЗ «Малятко» на тему: «Конструктор  LEGO як допоміжний інструментарій у навчанні та вихованні повноцінної особистості»; ДНЗ «Віночок» на тему: «Природа Космосу в казках та легендах» та інші. Також хоче ця відмітити авторські семінари за участю: Ш.О.Амонашвілі та П.Ш.Амонашвілі у Києві; Геннадія Чепурного у Броварах. Методичні об’єднання та семінари надихають педагогів на вдосконалення педагогічного процесу, спонукають до цікавих творчих розробок, використовуючи інноваційні педагогічні технології та передовий педагогічний досвіт.

Протягом року педагоги поширювали досвід роботи через:

Участь в науково-практичних семінарах 2016-2017 н.р.

09.11.2016р. пройшов науково-практичний семінар на тему: «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: Виховання у дітей дошкільного віку любові до української мови і рідного слова».

Виїзні семінари:

- 22 серпня 2016 р. взято участь у подіумній дискусії на тему «Філософія природи дитинства. Психологічно-педагогічний феномен.» в Київському університеті імені Бориса Грінченка. 

- 15-16 вересня 2016 року. Відбулася ІХ Міжнародна науково-практична конференція та зустріч учасників ХХІІІ Всеукраїнських педагогічних читань “Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: Щоб у серці жила Батьківщина”. Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти “Луцький навчально-виховний комплекс “Гімназія №14 імені Василя Сухомлинського”.

- 23 вересня 2016 року в Київському дітей та юнацтва пройшов Всеукраїнський День довкілля. На цьому заході для всіх бажаючих 

Тоцька Т.П. та Туник І.А. провели майстер-клас.

- 12.10.2016 року. Завідуюча ДНЗ «Ялинка» імені 

В.О. Сухомлинського Тоцька Т.П. та Туник І.А., завідуюча відділом дошкільних, позашкільних закладів, виховної роботи провели семінар на тему патріотичного виховання дітей дошкільного віку  з використанням творів видатного педагога в м. Українка Обухівського району, Київської області.

- 20.10.2016 року Тоцька Т.П., завідуюча ДНЗ «Ялинка» імені                          В.О. Сухомлинського, Всеукраїнського центру із розповсюдження та впровадження ідей В.О. Сухомлинського провела семінар на тему:  «Патріотичне виховання дітей дошкільного віку за літературними творами В.О. Сухомлинського» в с. Плоске Броварського району.

- 16.11.2016 року в Броварський ЗОШ І-ІІІ ст. №2 відбулись Х міські педагогічні читання на тему: «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: Щоб у серці жила Батьківщина».

- 15.03.2017 року в Броварський ЗОШ І-ІІІ ст. №2 звітна конференція у зв’язку із завершенням дослідно-експериментальної роботи з теми: «Розвиток творчої особистості молодшого школяра на літературній спадщині В.О.Сухомлинського в умовах загальноосвітнього навчального закладу»

Підсумовуючи вищезазначене та беручи до уваги всі питання, які потребують  доопрацювання і продовження вивчення в новому навчальному році, перед педколективом ДНЗ «Ялинка» постають наступні завдання на новий 2017-2018 навчальний рік:

1. Турбота про здоров’я дітей – виховання здорової особистості.

2. Розвиток мовленнєвої творчості дітей.

3. Виховання любові до України й мови, любові до народу, поваги до нього, культури поведінки і дотримання звичаїв народу, культури своєї рідної мови.

4. Розвиток логічного мислення на заняттях з математики.

 

Голова б/к  Сундук Ю. Ю. повідомила про витрачені спонсорські кошти за 2016 рік (відомості знаходяться на сайті садочка), та зачитала орієнтовний кошторис  ремонтних робіт, запланованих на літо 2017 року:

1. Ясельно-молодші групи №1, 2 з 01.09.2016 по 16.05.2017 р. витратили 10030 грн., залишок – 4755 грн.

2. Молодша група №3  з 01.09.2016 по 16.05.2017 р. витратила             22262 грн., залишок – 0 грн.

3. Середня група №4 з 01.09.2016 по 23.05.2017 р. витратила               28775 грн., залишок – 0 грн.

4. Середньо-старша група №5 2 з 01.09.2016 по 25.05.2017 р. витратила               28935 грн., залишок – 0 грн.

5. Середньо-старша група №6 2 з 01.09.2016 по 15.05.2017 р. витратила               15500 грн., залишок – 3000 грн.