Консультація для вихователів. Гімнастика пробудження.
Фізичний розвиток малят має бути в центрі уваги педагога протягом усього дня, а не лише на відповідальних заняттях. Саме за таких умов можемо подбати про ефективне збереження і зміцнення здоров’я наших дітей.
Важливою формою фізичного виховання дошкільнят є гімнастика пробудження після денного сну. Від правильності її проведення залежить фізичний та емоційний стан вихованців у другій половині дня.
Денну гімнастику пробудження можна проводити у двох варіантах:
- на ліжках (або біля них) у спальні;
- у груповій кімнаті або фізкультурній залі.
Краще, коли діти відразу ж після денного сну виконують гімнастику пробудження, лежачи на своїх ліжках. При цьому подушки й ковдри можна або зовсім забирати (якщо для цього в спальні є умови), або ж підсунути подушку до передньої стінки ліжка, а ковдру скласти й виконувати вправи на ній. Таким чином забезпечується природний, плавний перехід від сну до активної діяльності.
Класифікація дітей за типом денного сну
- Діти, які не сплять удень взагалі («живчики»).
- Сплять упівока («партизани»).
- Діти, які міцно сплять («ведмежата»).
Така найпростіша класифікація дає змогу педагогові більш індивідуалізовано підійти до процесу пробудження вихованців, не пригнічуючи їхню нервову систему й створюючи максимально комфортний емоційний режим переходу від сну до активної діяльності.
Денна гімнастика пробудження, як і форми фізичного виховання, можна проводити у формі фізкультурної казки, маленького спектаклю зі своєю сюжетною дією. Перед гімнастикою обов’язково треба добре провітрити приміщення. Свіже повітря у поєднанні з руховими вправами сприяють загартуванню та оздоровленню дитячого організму.
Послідовність залучення дітей до гімнастики
Чудовим першим імпульсом пробудження є легка музика, яку вихователь вмикає в спальні. Першими, звісно, включаються в ігрову діяльність ті діти, які не спали, - їм знадобиться хвилина або дві, щоб долучитися до гри. Вправи можна починати робити з пози згрупування лежачи на боці. Через 2-3 хвилини в вливаються в роботу діти, які сторожко спали. Настав час виконувати 2-3 вправи в положенні лежачи на спині. Тепер готові прокидатися і «ведмежата»(діти, які сплять міцним сном) – на це піде ще 2-3 хвилини. Малятам з глибоким денним сном потрібно більше часу для переходу в стан неспання. Вони долучаються до роботи разом з усіма виконують вправи, - перевороти зі спини на живіт і навпаки.
Таким чином, попри неодночасне залучення дітей трьох умовних підгруп до процесу пробудження, всі вони почнуть вправлятися з лежаче – горизонтованих, розслаблених положень. Навантаження на скелет і хребет у цьому випадку буде розумним, плавним, таким, що зростає поступово.
Методичні прийоми під час денної гімнастики пробудження
Під час денної гімнастики пробудження вихователь може застосовувати такі методичні прийоми.
- Педагог сам показує необхідні рухи на вільному ліжку.
- Один з дітей показує вправи за словесною інструкцією педагога.
- Вихователь стоячи показує вправи, які діти мають виконати в положенні лежачи на ліжку.
- Можна також чергувати перелічені методичні прийоми.
Іноді, якщо є така можливість, деякі вправи гімнастики пробудження після денного сну можна виконати не тільки на ліжку, а й між ними. Це переважно стосується вправ у положеннях сидячи, стоячи й під час ходьби. Педагог постійно має рухатися між ліжками, підходячи до дітей, щоб допомогти їм зрозуміти суть вправи або виконати її правильно.
Денна гімнастика пробудження визначає психофізичний стан дітей перед другою половиною дня.